Au dat cu piciorul unei șanse uriașe de a intra în istorie: CSMS Iași – CFR Cluj 1-2 (0-0)

au dat cu piciorulCSMS Iași a demonstrat, încă o dată, în meciul pe care l-a disputat miercuri seară, în Copou, în sferturile Cupei României, împotriva celor de la CFR Cluj, că nu este capabilă să se autodepășească în partidele cu miză, cedând din punct de vedere emoțional în fața unor adversari care știu, cu adevărat, ce vor în astfel de jocuri. Pe un frig pătrunzător și în prezența a doar circa o mie de spectatori, elevii lui Nicolo Napoli au dat cu piciorul unei șanse uriașe de a scrie istorie pentru oraș, pierzând clar, cu scorul de 1-2 (0-0) un meci în care, cel puțin prin prisma clasamentului porneau favoriți. Ieșenii erau neînvinși de opt etape, atât în campionat, cât și în Cupă și, în plus, aveau un ascendent moral asupra adversarilor, pe care i-au învins în tur la Iași, cu 2-1, în campionat, și cu care au remizat în retur, în Gruia (scor 0-0), în timp ce oaspeții nu mai gustaseră din cupa victoriei de șase etape. Pe teren, însă, lucrurile au stat cu totul altfel, CFR Cluj fiind echipa care și-a dorit, cu ardoare, să se califice, pentru al doilea an consecutiv, în semifinale Cupei României. Chiar dacă nu au avut foarte multe ocazii la poarta gazdelor, ardelenii au exercitat o presiune constantă la poarta Iașului pe întreaga durată a partidei, victoria acestora fiind pe deplin meritată. Prima repriză, una foarte slabă din punct de vedere tehnic și spectacular, a fost salvată, la final, de ocazia lui Vasile Gheorghe (din nou cel mai bun jucător al gazdelor și în acest meci), al cărui șut violent din afara careului mare a fost prins de Mincă. În repriza a doua, oaspeții reușesc deschiderea scorului, în minutul 55, prin Alecandru Păun, după o greșeală a lui Țigănașu, depășit net de atacanții clujeni pe întreaga durată a partidei. Nemaiavând ce pierde, ieșenii ies la atac și Vasile Gheorghe reușește egalarea în minutul 77, după o schemă frumoasă a gazdelor. Peste numai cinci minute, Belek o readuce pe CFR Cluj în avantaj, după o ”bâlbă” colectivă a apărării gazdelor. Așa s-a scris istoria unui meci în care CSMS Iași a trecut pe lângă o șansă uriașă de a califica, în premieră, în ”careul de ași” al Cupei României. Gazdele au evoluat în formula: Grahocav – Voicu, Crețu, Ciucă, Țigănașu – Mitic, Enescu, Viveiros (min. 60 Piccioni), V. Gheorghe – Onduku, Grahovac. În celelalte meciuri din sfertrile de finală ale Cupei României, disputate la mijlocul acestei săptămâni, s-au înregistrat rezultatele: ACS Poli Timișoara – ASA Târgu Mureș 7-8 (după executarea loviturilor de departajare) și Dinamo București – Astra Giurgiu 2-1. Joi, 18 decembrie, de la ora 20.30, este programat ultimul meci din sferturi: Viitorul Constanța – Steaua București. (Edmond Macri)