Sorana Cârstea a ratat calificarea pe tabloul principal al turneului de la Miami

Sorana Cîrstea nu a putut face pasul decisiv pentru calificarea pe tabloul principal al Miami Open, turneu de categoria Premier cu premii totale în valoare de 6.134.605 USD. În finala tabloului de 48, ocupanta a locului 147 WTA a avut-o ca adversară pe italianca Francesca Schiavone (105 WTA), cea care a fost cotată ca a 17-a favorită. Italianca s-a impus în minim de seturi după o oră și 18 minute, scorul înregistrat pe tabelă fiind 6-2, 6-4. Sorana a avut un prim set mai puțin reușit, în care a condus cu 2-1 și apoi a cedat două break-uri pe trei mingi de break ale adversarei sale. Nici startul setului secund nu a fost încurajator pentru ea, cu două break-uri cedate, însă târgovișteanca a reușit să egaleze tabela la 4. În ghemul 9 Sorana a revenit de la 0-40 și i-a anulat lui Schiavone cinci mingi de rebreak, dar nu a reușit s-o anuleze și pe a șasea, iar în ghemul următor s-a apropiat în trei rânduri de 5-5, însă italianca a închis partida la a doua șansă ivită. Sorana rămâne, astfel, cu victoria importantă din primul tur contra lui Kurumi Nara, locul 78 WTA, și are de ce să privească cu încredere evoluția sa viitoare.