Irina Begu și Ana Bogdan, în semifinale la Florianopolis

Româncele continuă seria victoriilor la Brasil Tennis Cup, turneu WTA International cu premii în bani de 226.750 USD.Ana Bogdan, locul 127 WTA, confirmă startul bun pe tabloul de simplu și victoria asupra Jelenei Jankovic și după un meci de o oră și 18 minute a obținut biletul pentru penultimul act al turneului. 6-3, 6-3 a fost scorul în întâlnirea cu ucraineanca Lyudmyla Kichenok, locul 363 WTA, un meci controlat integral de compatrioata noastră. În semifinale, Ana o va avea ca adversară pe unguroaica Timea Babos, locul 44 WTA și cap de serie numărul 6 al tabloului. Într-o altă partidă a sferturilor de finală, Irina Begu, locul 31 WTA și favorită numărul 2, a câștigat la mare luptă întâlnirea cu japoneza Nao Hibino, locul 84 WTA. Partida s-a încheiat cu scorul 6-2, 6-4 după 85 de minute, însă se putea prelungi dacă asiatica ar fi continuat revenirea de la 1-4 până la 4-5 cu un ghem de serviciu. Irina a replicat cu un nou rebreak și a închis partida, urmând ca în cealaltă semifinală a competiției să joace cu învingătoarea dintre japoneza Naomi Osaka, locul 88 WTA și cap de serie numărul 8, și portoricanca Monica Puig, locul 37 WTA și favorita numărul 3 a tabloului.