Europa League: Astra Giurgiu – West Ham United 1-1 (0-1)

Astra Giurgiu și West Ham United au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), joi seara, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, în prima manșă a play-off-ului Europa League la fotbal. Campioana României a obținut un rezultat care păstrează speranța calificării în grupele Europa League, mai ales după jocul din repriza a doua. Oaspeții au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Mark Noble (45 — penalty), după un henț comis de Săpunaru în propriul careu. Astra a egalat spre finalul partidei, prin Denis Alibec, dintr-o fază de excepție. Giurgiuvenii au forțat victoria, dar nu au mai avut ocazii mari de gol, singura șansă notabilă fiind șutul lui Seto (90+1), prins de portar la rădăcina barei. Revenirile antrenorului Marius Șumudică și atacantului Denis Alibec au fost de bun augur pentru Astra, care speră încă la calificare. West Ham a aliniat o garnitură cu multe rezerve la Giurgiu și ar putea să o facă și în manșa secundă din 25 august, în care Astra trebuie să profite la maximum de orice oportunitate. Au evoluat echipele: Astra Giurgiu: 1. Silviu Lung jr — 32. Kristi Vangjeli (10. Denis Alibec, 58), 2. Geraldo Alves, 4. Fabrício, 13. Junior Morais (căpitan) — 22. Cristian Săpunaru, 20. Florin Lovin — 31. Alexandru Ioniță II (11. Daniel Florea, 85), 8. Takayuki Seto, 80. Filipe Teixeira (96. Silviu Balaure, 90+4) — 21. Daniel Niculae; West Ham United: 1. Darren Randolph — 22. Sam Byram, 35. Reece Oxford, 21. Angelo Ogbonna, 32. Reece Burke — 17. Gokhan Tore (52. Marcus Browne, 75), 16. Mark Noble (căpitan), 14. Pedro Obiang, 30. Michail Antonio — 28. Jonathan Calleri (19. James Collins, 63), 11. Enner Valencia (9. Andy Carroll, 62).