Rugby – Superliga CEC Bank: Politehnica Iași – Universitatea Cluj 25-3 (22-3)

Politehnica Iași a obținut cea de-a doua victorie în Superliga CEC Bank la rugby, după ce într-un meci disputat duminică după amiază pe Stadionul ”Tepro” din Tătărași, a învins cu scorul de 25-3 (22-3) pe Universitatea Cluj. Elevii lui George Sava confirmă astfel forma ascendentă pe care o traversează la începutul acestui sezon, când au câștigat pe teren propriu în fața lui CSM Olimpia București și au pierdut greu, în deplasare, la Știința Baia Mare și Steaua. Revenind la partida disputată duminică, ieșenii au dominat clar o formație a Clujului care nu se regăsește, gazdelor lipsindu-le un singur eseu pentru a obține punctul bonus în clasament. Tabela a fost modificată pentru prima dată în minutul 5, când Moa Atelea Fonohema a reușit un eseu spectaculos, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Daniel Plai. Șapte minute mai târziu, gazdele înscriu un nou eseu, prin Tei Semisi Sitanilei, lovitura de pedeapsă fiind transformată de același Daniel Plai. Conduși pe tabela de scor cu 0-14, oaspeții ies mai deciși la atac și reușesc să reducă prin diferență, printr-o transformare de penalitate reușită de Melniciuc. Gazdele revin în ofensivă și Daniel Plai transformă lovitura de penalitate acordată de arbitru, după care, cu numai câteva minute înainte de finalul, primei reprize, Jan Hendrik Bezuidenhout finalizează în terenul de țintă al clujenilor o excelentă acțiune de atac. În repriza a doua, ambele echipe au mai scăzut ritmul, asta și din cauza căldurii sufocante. Ceva mai incisivi și cu o pregătire fizică peste cea a oaspeților, gazdele reușesc să-și mai treacă în cont alte trei puncte, în urma unei lovituri de penalitate, transformată de Daniel Plai. În celelalte meciuri din etapa a IV-a a Superligii, disputate la sfârșitul săptămânii, s-au înregistrat rezultatele: Timișoara Sarancens – Steaua București 8-6 și CSM Știința Baia Mare – CSM Olimpia București 53-25. În clasament: 1. Steaua București – 15 p, 2. CSM Știința Baia Mare – 11 p, 3. Timișoara Sarancens – 9 p, 4. Politehnica Iași – 9 p, 5. Dinamo București – 6 p, 6. Universitatea Cluj – 4 p, 7. CSM Olimpia București – 4 p. În etapa viitoare, Politehnica Iași va întalni sâmbătă, 27 august, în deplasare, pe Dinamo Bucurșești. Meciul este programat începând cu ora 17.00 pe Stadionul ”Florea Dumitrache” din Capitală și va putea fi urmărit în direct pe Dolce Sport 2. (E.M.)