Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la US Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, luni, la New York, după ce a învins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania/N. 11), cu 6-2, 7-5. Halep, semifinalistă anul trecut la Flushing Meadows, a făcut un meci excelent și și-a adjudecat victoria într-o oră și 38 de minute. Halep a avut în acest meci 4 ași, în timp ce spanioloaica nu a reușit niciunul, având în schimb 2 duble greșeli (niciuna pentru constănțeancă). Halep a avut procentaje superioare atât la primul serviciu, cât și la punctele făcute cu ambele servicii. Simona Halep a avut 25 de mingi direct câștigătoare, față de 24 ale ibericei, a comis 18 erori neforțate, față de 24 ale adversarei. Simona Halep și Carla Suarez Navarro au ajuns la 11 meciuri directe (6-5 pentru româncă), iar Simona a câștigat patru din ultimele cinci confruntări. Halep are cinci victorii pe hard și unul pe iarbă, în timp ce toate succesele Carlei au venit pe zgură, ea impunându-se și în cel mai recent meci direct, anul trecut, în semifinale la Roma, cu 2-6, 6-3, 7-5. Halep și-a asigurat un cec de 450.000 de dolari și 430 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu învingătoarea dintre americanca Serena Williams și kazaha Iaroslava Șvedova. Serena o conduce pe Simona cu 7-1 la meciurile directe, Halep pierzând și singurul meci cu Șvedova.