Juventus Bucureşti a promovat matematic în Liga 1

Juventus București, liderul Ligii a II-a de fotbal, a promovat în primul eșalon după ce UTA Bătrâna Doamnă, ocupanta locului 3, a fost învinsă duminică în deplasare de Dunărea Călărași cu scorul de 1-0 (1-0), într-un meci din cadrul etapei a 32-a. Singurul gol al meciului de la Călărași a fost înscris de Ștefan Mardare în minutul 31. Andor, de la oaspeți, a văzut cartonașul roșu în al treilea minut de prelungire. UTA Bătrâna Doamnă venea după o serie de trei victorii. Tot duminică, Juventus București a învins-o acasă pe CS Balotești cu scorul de 3-1 (1-1). Învinsă în precedentele două etape, Juventus a început mai slab și duminică și a fost condusă după golul lui Valentin Andrei din minutul 29. Florin Cazan a reușit apoi dubla, în minutele 34 și 62, iar Bogdan Marciuc a înscris în propria poartă în minutul 78. Juventus nu mai poate fi ajunsă de ocupanta locului 3, UTA Bătrâna Doamnă, astfel încât echipa bucureșteană și-a asigurat promovarea în Liga I. În clasament, pe primul loc se află Juventus București, cu 69 puncte (29 jocuri), urmată de ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 57 puncte (28 j), UTA Bătrâna Doamnă Arad, 56 p (29 j), CS Mioveni, 54 p (29 j), FC Brașov, 53 p (28 j), Chindia Târgoviște, 50 p (28 j) etc.