Viitorul Constanţa a ratat calificarea în play off-ul Ligii Campionilor

FC Viitorul Constanța a fost învinsă de formația cipriotă APOEL Nicosia cu scorul de 4-0 (0-0, 1-0), după prelungiri, miercuri seara, pe stadionul GSP din Nicosia, și a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal. În urmă cu o săptămână, trupa lui Gică Hagi se impusese, la Ovidiu, cu scorul de 1-0.  FC Viitorul a ratat ocazii mari de a tranșa calificarea, a primit un gol marcat de Carlao (54) la o fază fixă și a cedat total în prelungiri, când au mai înscris Georgios Merkis (93), Igor De Camargo (94) și George Efrem (105+1). Echipa lui Hagi, care va evolua în play-off-ul Europa League, a mai avut două ocazii până la final, prin Chițu (114) și Eric (120), Waterman fiind la post de fiecare dată. Tragerea la sorți a meciurilor din play-off va avea loc vineri, la Nyon. FC Viitorul a evoluat în formula: Victor Rîmniceanu — Kevin Boli, Bogdan Țîru, Marius Constantin, Cristian Ganea — Romario Benzar, Dragoș Nedelcu (min. 72 Sebastian Mladen), Dani Lopez — Aurelian Chițu, Florinel Coman (min. 96 Eric De Oliveira Pereira), Alexandru Cicâldău (min. 82 Ovidiu Herea).