Primul eşec pentru CSM Politehnica Iaşi în cantonamentul din Antalya

CSM Politehnica Iaşi a fost învinsă, vineri după amiază, de formaţia poloneză Korona Kielce cu scorul de 2-3 (2-1), în cel de-al treilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Antalya. Ieşenii au deschis foarte repede scorul, prin Kizito (min. 2), care a fructificat o centrare a lui Gavrilă, şi l-au majorat în min. 20, prin acelaşi Kizito, care de această dată a beneficiat de centrarea lui Bosoi. Până la pauză, polonezii au redus din handicap prin Kapitzic (min. 35), iar în repriza secundă, şi pe fondul multiplelor schimbări efectuate de antrenorul Flavius Stoican în echipă, au reuşit să egaleze şi apoi să câştige partida în urma reuşitelor lui Petrak (min. 56) şi Jacek (min. 58). CSM Politehnica Iaşi a început meciul în formula: Rusu – Bosoi, Mihalache, Jagodinskis, Panţîru – Cioinac, Mihăescu – Gavrilă, Zaharia, Ştefănescu – Kizito. Pe parcursul meciului au mai intrat în formaţia ieşeană Koşelev, sin, Bădic, Qaka, Chelaru, Danale, Taciuc şi Vădeanu. Nu au fost folosiţi deloc în acest joc Kelava, Frăsinescu, Pedro Mendes, Platini, Jo Santos, Cristea şi nou venitul El Fitouri, un fundaş dreapta libian, în vârstă de 23 de ani, care şi-a făcut junioratul la cele două echipe mari din Manchester (United şi City) şi care se va afla în probe în cantonamentul din Antalya. Următorul meci de verificare al ieşenilor este programat duminică, cu Cernomoreţ Odessa (locul X în prima ligă din Ucraina). (E.M.)