CSM Politehnica Iaşi a ratat calificarea în semifinalele Cupei României

CSM Politehnica Iaşi a ratat calificarea în semifinalele Cupei României, după ce a fost învinsă, marţi după amiază, cu scorul de 2-3, după prelungiri, de FC Botoşani. Jocul, care a avut loc pe Stadionul „Municipal” din Botoşani, a fost o luptă surdă pe un teren infernal (gazonul puternic îmbibat cu apă), disputat pe o ploaie măruntă, care nu a contenit deloc pe parcursul întregii partide. Gazdele au deschis primele scorul, în minutul 89, prin Golubovic, în urma unui şut de la 16 metri, oaspeţii egalând un minut mai târziu, prin Andrei Cristea. Având în vedere că la finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, s-a trecut la două reprize de prelungiri, a câte 15 minute fiecare. În minutul 94, Platini face un fault inutil în careu şi Mihai Roman o readuce pe FC Botoşani, din nou, la conducere. În minutul 106, Andrei Cristea restabileşte egalitatea, înscriind din aproapiere în poarta lui Pap, după o lovitură liberă excelent executată de Cioinac. Şi când totul părea să se îndrepte către loviturile de departajare, portarul oaspeţilor, Denis Rusu, în faultează în careu pe Mihai Roman, penalty-ul dictat de arbitrul George Găman fiind transformat de Mircea Axente (min. 111). FC Botoşani se califică, în premieră, în semifinale Cupei României, competiţie unde au mai acces CS Universitatea Craiova, Hermannstadt şi Gaz Metan Mediaş. Au evoluat echipele: FC Botosani: Pap – Unguruşan, Burcă, A. Miron, Acsinte – Tincu, Oaidă (min. 107 Moruţan) – M. Roman, V. Achim (min. 75 Cucu), Golofca – Golubovic (min. 107 Axente); CSM Poli Iaşi: Rusu – Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic  (min. 97 Zaharia)- Chelaru, Qaka – Platini, Jo Santos (min. 83 Sin), Pedro Mendes (min. 75 Cristea) – Kizito. Pentru ieşeni urmează duminică, ora 18.00, partida de pe teren propriu, de duminică, 18 martie, ora 18.00, cu Astra Giurgiu, în etapa a doua a play- out-ului Ligii 1. (E.M.)