Ieşenii, umiliţi de FCSB pe Arena Naţională

FC Politehnica Iaşi continuă evoluţia modestă din acest start de sezon, moldovenii fiind învinşi clar, duminică seara, pe Arena Naţională, de FCSB cu scorul de 0-4 (0-1), în etapa a III-a a Ligii 1. Ieşenii au prestat unul dintre cele mai slabe jocuri din ultimul timp, fiind depăşiţi la toate capitolele de o echipă încântătoare a lui Nicolae Dică, în care „diamantele” Florin Tănase, Denis Man, Florinel Coman şi Ovidiu Moruţan au strălucit din plin, alături de „bizonul” Eddy Harlem Gnohere. Gazdele au început în forţă meciul de pe Arena Naţională, Florin Tănase fiind în min. 10 la un pas de gol, după ce şutul acestuia, din apropierea careului mare, a fost respins în ultimul moment de Cobrea. În min. 22, Filip prinde un şut extraordinar de la 25 de metri, însă „ghiuleaua” mijlocaşului gazdelor este respinsă spectaculos peste transversală de goal keeper-ul oaspeţilor. Un minut mai târziu, la o fază simplă în careul moldovenilor, Gnohere deschide scorul, după o pasă în careul mic a lui Florin Tănase. În minutul 34, Gnohere putea să bifeze dubla. Rămas singur în careul mic cu Cobrea, francezul nu-l poate păcăli pe portarul Iaşului, acesta deviind, in extremis, şutul trimis de vârful lui Nicolae Dică, trimiţându-l în corner. În min. 42, Panţâru scapă pe partea stângă, însă Planici revine şi-l blochează în ultima clipă pe fundaşul ieşean. Prima repriză se încheie cu o nouă altă mare ocazie a lui Gnohere, „bizonul” fiind blocat la timp de Frăsinescu. În repriza a doua, Flavius Stoican renunţă la sistemul cu cinci fundaşi, revenind la formula clasică cu patru apărători. În plus, odată cu introducerea lui Kizito ca vârf retras, în spatele lui A. Cristea, oaspeţii devin mult mai periculoşi în ofensivă, iar ocaziile la poarta lui Bălgrădean nu întârzie să apară. Andrei Cristea are golul egalizator în vârful bocancului, însă balonul lobat frumos de atacantul ieşean, din careul mare, este blocat în ultimul moment, de pe linia porţii, de Bălaşa! Ceea ce nu a reuşit Andrei Cristea a reuşit, în schimb, opt minute mai târziu Gnohere, care la o fază aproape similară în careul oaspeţilor a trimis mingea peste poartarul Cobrea, ieşit în întâmpinare. Trei minute mai târziu, Mihalache îşi încearcă şansa cu un şut de la marginea careului mare, însă balonul trece de puţin peste buturile porţii apărate de Bălgrădean. Imedioat după ce a fost introdus în teren în locul lui Florin Tănase, Moruţan îşi arată clasă şi trimite în min. 67 o pasă inteligentă în careul oaspeţilor, însă balonul expediat de Florinel Coman este respins, din nou, de Cobrea (cel mai bun jucător al Iaşului). În min. 83, acelaşi Florin Coman se distrează în careul mic cu apărarea Iaşului, însă şutul acestuia este din nou respins de Cobrea! Două minute mai târziu, gazdele îşi majorează avantajul pe tabela de marcaj, după o combinaţie superbă între Olimpiu Moruţan şi Denis Man, finalizată de ultimul. Scorul final este stabilit de acelaşi Olimpiu Moruţan, care înscrie în min. 90, din careul mare, după o centrare „ca la carte” de pe partea dreaptă a lui Jakolis. Se termină FCSB – Poli Iaşi 4 – 0, după un meci în care gazdele au zburdat pe teren, iar oaspeţii au făcut figuraţie. Au evoluat formaţiile: FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planici, Bălaşa, Momcilovic –  Filip, Pintilii (min. 75 O. Popescu) – Man, Florin Tănase (min. 65 Moruşan), Fl. Coman – Gnohere (min. 80 Jakolis); FC Politehnica Iaşi. Cobrea – L. Rus, Mihalache, Frăsinescu, Chelaru, Panţîru(min. 78 Ştefănescu) – Zaharia – Cioinac (min. 46 Kizito) – Flores (min. 68 Sanoh), Sin – A. Cristea. În urma aceste înfrângeri, FC Politehnica Iaşi ocupă locul 11 în clasament, cu 2 puncte. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni sâmbătă, 11 august, de la ora 21.00, în deplasare, pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. (Edmond Macri)