Politehnica Iaşi s-a calificat în optimile Cupei României

Politehnica Iaşi s-a calificat în optimile Cupei României, după ce a trecut de UTA, după executarea loviturilor de departajare (scor 8-6), într-un meci disputat miercuri după amiază pe Stadionul „Motorul” din Arad, contând pentru „16-zecimile” competiţei. După expirarea timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal (2-2), după reuşitele lui Ciprian Rus (min. 4) şi Cristinel Matei (min. 67), respectiv Lawson Bekui (min. 45+2) şi Aguinaldo Policarpo Mendes da Velga (min. 82). În prelungiri, pentru oaspeţi a înscris Lewis Enoh (min. 97) – din penalty, gazdele egalând scorul pe tabela de marcaj prin David Popa (min. 114) – tot din penalty. Deoarece atât după expirarea timpului regulamentar de joc cât şi după finalul celor două reprize de prelungiri scorul a fost egal s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru ieşeni au înscris Ionuţ Cioinac, Lewis Enoh, Laurenţiu Rus, Alexandru Zaharia şi Adria Gallego, în timp ce pentru gazde au punctat Alexandru Manea, Paul Cubleşan şi David Popa, în timp ce Alexandru Pop a ratat (balonul trimis la semi-înălţime a fost respins de Antonio Cobrea). Poli Iaşi a evoluat în formula: Cobrea – Gallego, Mihăescu, Cioinac, Pârvulescu (min. 65 Chelaru) – L. Rus, Mimoum – Zaharia, Aguinaldo. P.Petre (min. 73 N’Dongala) – Bekui (min. 58 Enoh). Până acum au mai obţinut calificarea în optimile Cupei României formaţiile  FC Voluntari, AKS Csikzereda Miercurea Ciuc, Universitatea Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Dinamo Bucureşti, CS Mioveni, Universitatea Cluk şi Hermannstadt. (E.M.)