Învinşi în minutele de prelungire: Gaz Metan – Poli Iaşi 1-0 (0-0)

Politehnica Iaşi a ratat şansa de a urca pe loc de play off, după ce a fost învinsă, duminică după amiază, în deplasare, cu scorul de 0-1 (0-0), de Gaz Metan Mediaş, după un meci de o foarte slabă factură tehnică, în care gazdele au înscris unicul gol al partidei în minutele de prelungire, după o bâlbâială în careu, iar oaspeţii nu au trimis niciun şut pe spaţiul porţii Elevii lui Mihai Teja puteau tranşa încă din prima repriză partida, în urma penalty-ului acordat în min. 16 de arbitrul Andrei Antonie, după un henţ comis în careu de Gallego, după o centrare de pe partea stângă a lui Caiado, însă execuţia căpitanului Marius Constantin de la punctul cu var a fost una dezamăgitoare, acesta şutând slab, pe direcţia lui Cobrea. Replica oaspeţilor nu se lasă mult aşteptată şi în min. 21, Cioinac reia de puţin, cu capul, peste transversala porţii lui Pleşca. Opt minute mai târziu, Panţâru ia o acţiune pe cont propriu, şutând frumos de la 25 de metri, însă la mare distanţă de butul din dreapta a goal keeper-ului gazdelor. Până la finalul primei reprize de reţinut a mai fost doar faza din min. 38, când balonul trimis de Trif trece, la rându-i, pe lângă poarta apărată de Cobrea. În partea a doua a meciului, cele două formaţii au continuat evoluţia modestă din primul mitan, cu faze încâlcite la mijlocul terenului şi pase direct la adversar. La aspectul modest al întâlnirii a contribuit şi arbitrul Andrei Antonie, unele decizii ale „cavalerului în negru” creând ilaritate atât pe teren cât şi în tribune. Deşi meciul se îndrepta către un rezultat egal, neechitabil totuşi, având în vedere insistenţa mai mare a gazdelor, a venit minutul 90+1, atunci când în urma unei lovituri libere executate excelent de pe partea stângă de nou intratului Chamed, balonul cade în careul oaspeţilor, de unde Ely Fernandes îl împinge, cu noroc, cu spiţul, în poarta lui Cobrea. Gaz Metan câştigă cu 1-0 în faţa Iaşului şi urcă până pe locul 2 în clasamentul intermediar al rundei a X-a din Liga 1. Politehnica Iaşi a plătit, din nou, tribut evoluţiei modeste de la mijlocul terenului, acolo unde, în afara lui Qaka, nici Dylan Flores şi nici Andrei Sin nu s-au văzut în joc. Au evoluat echipele: Gaz Metan: Pleşca – Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Coimbra, Ivanov – Caiado (min. 90+2 Buziuc), Olaru (min. 73 Chamed),  Ely Fernandes – Carlos Fortes (min. 79 Yazalde); Poli Iaşi: Cobrea – Gallego, Mihăescu, Frădinescu – Panţâru – Qaka (min. 73 L. Rus), Cioinac – Platini, Flores (min. 84 N ‘Dongala), Sin – A. Cristea (min. 73 Enoh). În urma înfrângerii suferite la Mediaş, elevii lui Flavius Stoican au coborât până pe locul 8 în clasament, cu 14 puncte. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni vineri, 5 octombrie, de la ora 21.00, în Copou, pe Viitorul Constanţa. (Edmond Macri)