Liga 1 (etapa 1): Viitorul Constanţa – Dinamo 5-0 (1-0)

Primul derby al noului sezon de Liga 1 a fost câștigat categoric de Viitorul Constanța. Echipa antrenată de Gică Hagi a învins, la Ovidiu, cu scorul de 5-0, formația Dinamo București și a trecut în poziția de lider a clasamentului la finalul primei etape. Partida a fost întreruptă mai mult de 20 de minute, după ce fanii dinamoviști au pătruns pe teren. Au marcatIancu ‘9 şi ’69, Ganea ’49, Calcan ’66, Eric ’71. Fanii dinamovişti, aflaţi în număr de aproximativ 200, i-au înjurat pe patronul Ionuţ Negoiţă şi pe antrenorul Eurgen Neagoe după numai 25 de minute de joc. Suporterii i-au cerut demisia tehnicianului. După golul de 3-0 al gazdelor, din minutul 66, mai mulţi suporteri dinamovişti au intrat pe teren, fiind cu greu imobilizaţi şi scoşi din suprafaţa de joc de stewarzi. Jandarmii au intervenit şi s-au postat în faţa peluzei în care se afla galeria dinamovistă, fără a intra în conflict direct cu suporterii. Managerul general al FC Dinamo, Florin Prunea, a mers la suporteri şi a încercat să-i calmeze. Meciul a fost reluat după o întrerupere de peste 20 de minute şi după ce galeria dinamovistă a fost evacuată. Gazdele au marcat repede încă două goluri după reluarea partidei. Nu toţi fanii dinamovişti au părăsit peluza, unul dintre ei întrând pe teren în minutul 75, pentru a-i cere socoteală lui Neagoe. Acesta a fost scos repede din spaţiul de joc şi meciul nu a mai fost oprit. Dinamo este pe ultimul loc după acest rezultat, în clasament, iar FC Viitorul este pe locul I, la golaveraj, scrie News.ro. Rezultatele înregistrate până acum în prima etapă: FC Voluntari vs Sepsi Sf. Gheorghe 0-0, Astra Giurgiu vs FC Botoșani 2-2, CFR Cluj vs Poli Iași 1-1, CSU Craiova vs Academica Clinceni 3-2, FCSB vs Hermannstadt 4-3, Gaz Metan Mediaș vs Chindia Târgoviște 2-2 şi Viitorul vs Dinamo București 5-0. (www.hotnews.ro)