Pasarelă pietonală peste DE 583, construită de omul de afaceri Bogdan Piţigoi

Municipalitatea ieșeană și Asociația de Sprijin Comunitar pentru un Viitor mai Bun vor realiza o pasarelă pietonală peste DE 583, în dreptul ansamblului de birouri IDEO. Propunerea a venit din partea omului de afaceri Bogdan Piţigoi, proprietarul IDEO, şi are ca scop descogestioanrea traficului din această zonă, în care anul se înregistrează un număr mare de accidente rutiere, soldate nu de puţine ori cu victime. Costurile legate de proiectarea și execuția pasarelei vor fi suportate de către omul de afaceri ieşean, municipalitatea urmând, la rândul ei, să sprijine asociația pentru obținerea documentelor de urbanism necesare. Totodată, Primăria va fi cea care va achita taxele privind eliberarea documentelor administrative solicitate în proiect (20.000 de lei). „Asociația noastră își afirmă disponibilitatea finanțării proiectării și execuției unei pasarele pietonale peste drumul european DE 583 – șoseaua Păcurari, care să fie amplasată pe șoseaua Păcurari, nr. 138 (ansamblul de birouri IDEO) și care să aibă de o parte și de alta stații de transport în comun. Viitorul obiectiv, finanțat de către asociația noastră, ar urma să fie ulterior cedat autorităților publice din Municipiul Iași, care se vor îngriji de întreținerea acestuia în folosul comunității locale”, se arată în solicitarea asociației, care a fost aprobată cu unanimitate de voturi de către consilierii locali, în cadrul şedinţei desfăşurate astăzi la Palatul Roznovanu. (E.M.)