Politehnica Iaşi s-a calificat, în premieră, în semifinalele Cupei României

Politehnica Iaşi s-a calificat, în premieră, în semifinalele Cupei României, după ce a învins, miercuri seara, în Copou, pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-2 (2-0). Fără victorie într-un meci oficial din 31 octombrie 2019, când învingeau în deplasare, cu scorul de 3-0, pe Metalul Buzău, în “16”-zecimile aceleiaşi competiţii, ieşenii au făcut cel mai bun joc de când Mircea Rednic a fost instalat în funcţia de antrenor principal al echipei. Moldovenii au început excelent partida, balonul trimis în min. 3 de Răzvan Grădinaru din afara careului trecând puţin peste transversală. Şase minute mai târziu, Ovidiu Horşia ratează incredibil, după un contraatac şcoală, balonul trimis de “briliantul” Iaşului fiind respins, in extremis, în corner, de Pigliacelli. Un minut mai târziu este rândul lui Manuel Di Iriondo să-l pună la încercare pe goal-keep-erul oaspeţilor. Cele trei ocazii de gol nu au făcut decât să prefaţeze deschiderea scorului, care a venit în min. 13, după o “scăriţă” de senzaţie a lui Nicandro Breveeld din interiorul careului. Craiova reacţionează imediat şi în min. 17, balonul trimis de Mihăilă este reţinut nu fără emoţii de Denis Rusu. La următoarea fază, Ovidiu Horşia nu nimereşte poarta de la 16 metri. “Briliantul” se va revanşa însă în min. 42, când înscrie dintr-o semi-foarfecă din interiorul careului mare. Repriza a doua debutează cu o mare ocazie a lui Andrei Cristea, în min. 52, după care, două minute mai târziu, Denis Rusu îl faultează aiurea în careu pe Koljic, penalty-ul fiind transformat impecabil de Dan Nistor. La 2-1, Mircea Rednic încearcă să conserve avantajul, introducându-l în teren pe Passaglia. Mutare inspitată, argentianul fiind, alături de Ovidiu Horşia şi Nicandro Breveeld, printre cei mai mai buni jucători ai gazdelor. Ieşenii au şansa de a închide meciul în min. 58, însă Andrei Cristea este egoist şi nu-i pasează lui Luckassen (rămas complet liber cu Pigliacelli în careu) şi trage mult peste poartă.  După ratarea din min. 78 a lui Valentin Mihăilă (reluare din voleu peste poartă), oltenii reuşesc egalarea în min. 90, prin Dan Nistor, după o nouă gafă a lui Denis Rusu. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, ieşenii dau lovitura în ultimele secunde prin acelaşi Nicandro Breveeld. Poli Iaşi învinge cu 3-2 şi se califică în premieră în semifinalele Cupei României, fază a competiţiei în care se va juca în sistem tur-retur. Până acum se cunosc trei dintre semifinalistele Cupei: Dinamo, Sepsi OSK Sf. Gheorghe şi Politehnica Iaşi, cea de-a patra urmând a fi desemnată după jocul dintre Hermanstadt şi FCSB, programat joi seară. Au evoluat echipele: Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, Şerban – Grădinaru, Breeveld, De Iriondo, Horşia (min. 53 Omoh) – A. Cristea (min. 60 Passaagşia), Luckassen (min. 71 Habibou); Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Acka (min. 88 Bancu), Dielna (min. 46 Qaka), Vătăjelu – Nistor, Cosic, Cicâldău – Bărbuţ, A. Popescu (min. 28 Koljic), Mihăilă. (E.M.)