Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava 2-0 (2-0). Ieşenii, la prima înfrângere în campionat

După un start excelent, în care au obţinut trei victorii din tot atâtea partide, elevii lui Cristi Popovici au suferit sâmbătă primul eşec din acest campionat, fiind învinşi în deplasare, scor 0-2 (0-2), de Bucovina Rădăuţi, în urma golurilor marcate de Stioan (min. 2 şi 45). În meciul din Bucovina, ieşenii nu au mai reuşit aceeaşi evoluţie excelentă pe care au etalat-o în primele trei runde din acest sezon, fiind depăşită de o echipă care a dominat întâlnirea şi a cărei victorie este pe deplin meritată. La finalul întâlnirii, antrenorul oaspeţilor, Cristi Popovici, nu şi-a ascuns dezamăgirea pentru rezultatul obţinut de elevii săi, însă s-a declarat optimist pentru jocurile următoare. “Am început foarte bine campionatul şi nu ne aşteptam să pierdem în maniera asta jocul de la Rădăuţi şi mă refer aici, în principal, la evolua jucătorilor mei în prima repriză. Am început meciul foarte prost, fiind conduşi încă din minutul 2. După aceea a survenit o precipitare în jocul nostru, am avut câteva acţiuni bune de atac pe partea stângă, prin Unghianu şi Asăvoaie, însă din păcate nu am reuşit să egalăm iar apoi, colac peste pupăză, am luat gol în ultimul minut al primei reprize”, a declarat antrenorul Miroslavei, care este totuşi încrezător înaintea derby-ului de sâmbăta viitoare, de pe teren propriu, cu liderul seriei, formaţia Şomuz Fălticeni. “Important este cum vom reveni noi, începând de luni, la antrenamente, pentru că, practic, suntem obligaţi să câştigăm meciul cu Şomuz, care are déjà trei puncte în faţa noastră. Sper ca meciul de astăzi, de la Rădăuţi, să fi fost doar un duş rece pentru elevii mei”, a încheiat Cristi Popovici. Bucovina Rădăuţi: Puianu – Antonesei, Coajă, Florescu, Chirilescu – Bejenar, Dănilă, Stroe, Plămadă – Ciobanu, Stoian. Rezerve: Butnariu, Rotar, Coroamă, Ciobanu, Pitic, Ionesi, Irimescu: Ştiinţa Miroslava: Turiţă – Vlădeanu, Benchea, Asofiei, Martinescu – Bacanamwo, Asăvoaei, Săvoaia, Unghianu – Nemţanu, Florean. Rezerve: Rădulescu, Corduneanu, Obananaya, Bordeianu, Munteanu, Costin, Pipoş, Popescu, Croitoriu. În celelalte meciuri din etapa a IV-a a Seriei 1 din Liga 3, disputate sâmbătă, s-au înregistrat următoarele rezultate: Dante Botoşani – Ceahlăul Piatra Neamţ 0-3, Şomuz Fălticeni – Foresta Suceava 3-2, Huşana Huşi – CSM Paşcani 3-0, Bradu Borca – Sporting Vaslui 0-2. În clasament conduc Huşana Huşi şi Şomuz Fălticeni, fiecare cu câte 12 puncte, urmate de Ştiinţa Miroslava (9 puncte). În etapa viitoare, elevii lui Cristi Popovici vor întâlni sâmbătă, 10 octombrie, la Uricani, formaţia Şomuz Fălticeni, într-un adevărat derby al seriei. (E.M.)