Sport

Tenis: Lleyton Hewitt a făcut apel împotriva suspendării sale

Căpitanul echipei australiene de Cupa Davis și fostul număr unu mondial, Lleyton Hewitt, suspendat timp de două săptămâni de Agenția Internațională de Integritate a Tenisului (ITIA) din cauza conduitei sale în timpul unui test antidoping, a anunțat joi că face apel împotriva deciziei, regretând momentul sancțiunii, informează AFP.

Hewitt, în vârstă de 44 de ani, a fost suspendat timp de două săptămâni și amendat cu 30.000 de dolari australieni (aproximativ 17.000 de euro) pentru că a împins un bărbat în vârstă de 60 de ani, asistent antidoping voluntar, după semifinala Cupei Davis împotriva Italiei, disputată în orașul spaniol Malaga, în noiembrie 2024.

Fostul jucător a susținut că s-a aflat în legitimă apărare.

Cu toate acestea, suspendarea sa nu va intra în vigoare până pe 24 septembrie, ceea ce înseamnă că el va putea prelua rolul de căpitan al echipei pentru meciul de Cupa Davis împotriva Belgiei, care va avea loc în acest weekend la Sydney.

‘Sunt foarte dezamăgit de decizie în general, dar și de întregul proces, ca să fiu sincer (…). Voi face apel împreună cu echipa mea juridică, așa că nu voi mai comenta pe această temă’, a declarat Hewitt la Ken Rosewall Arena.

Întrebat dacă se gândește să se retragă în acest weekend, având în vedere suspendarea, el a răspuns: ‘Nu’.

‘Această competiție este prea importantă. Cred că, în cele din urmă, asta îi va face pe băieți și mai puternici pentru a merge pe teren și a-și face treaba’, a adăugat el.

Australia nu a mai câștigat Cupa Davis din 2003.
AGERPRES

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button