Popice: CFR Olimpia ACB Iași, eliminată din Liga Campionilor

eliminataEchipa de popice CFR Olimpia ACB Iași nu a reușit să producă surpriza sâmbătă, 14 februarie, în manșa retur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, pierzînd cu scorul de 0-8 (5,5 – 18,5 la puncte de set / manşe câştigate; 3357 p.d. – 3565 p.d.) în fața multiplei campionale a Serbiei, Kuglaski Klub Belgrad. Oaspeţii au prins o zi formidabilă şi cu un rezultat de 3.565 popice doborâte au stabilit un nou record pe echipe al arenei ceferiste ieşene.  De la gazde au jucat mai aproape de valoarea lor doar Ion Cercel şi Ioan Hordilă. Cu un total de 15-1 la puncte de echipă, după două victorii consecutive (7-1 la Belgrad şi 8-0 la Iaşi), Kuglaski Klub Belgrad se califică la turneul final de patru, de la Straubing (Germania), din perioada 28-29 martie 2015. La sfârșitul întâlnirii, Remus Antimirescu, antrenorul celor de la CFR Olimpia ACB Iași, s-a arătat dezamăgit de evoluția echipei sale, însă bucuros că formația din cartierul Alexandru cel Bun a ajuns în acest sezon între primele opt din Europa. (E.M.)