Spectacol total oferit de FC Barcelona pe terenul ultimei clasate

spectacol barcaAproape o repriză a rezistat codașa Cordoba în fața liderului FC Barcelona, în meciul din etapa a 35-a din Primera Division. Din minutul 42 a început însă coșmarul alb-verzilor, dupa ce Ivan Rakitic a deschis scorul. Luis Suarez a majorat avantajul catalanilor în prelungirile partidei, iar Lionel Messi a făcut 3-0 la două minute după reluare. Instalată cu tot efectivul în jumătatea celor de la Cordoba, echipa balugrana a marcat gol după gol până la un 8-0, aproape de recordul din Primera Division. Luis Suarez și-a definitivat hattrick-ul în minutele 53 și 87, în timp ce Pique, Lionel Messi și Neymar au marcat celelalte goluri ale catalanilor, ultimul din lovitură de la 11 metri. Florin Andone a fost vârf împins la Cordoba și a rămas pe teren până la finalul meciului. Barcelona are două puncte față de Real Madrid cu trei etape înaintea finalului de sezon, după ce Cristiano Ronaldo et. Company au învins, în deplasare, cu 3-2 , pe FC Sevilla.