Pierduți în ceață: CSMS Iași – Astra Giurgiu 1-1 (1-1)

pierduti in ceataCSMS Iași a fost foarte aproape de a realiza surpriza în etapa a 21-a a Ligii 1, după ce duminică seara a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), în Copou, împotriva liderului, Astra Giurgiu. Pe o ceață deasă, în care de-abia se puteau distinge siluetele jucătorilor pe gazon, cele două formații au oferit un joc aspru, în care miza și-a spus din plin cuvântul. Nici nu intraseră bine în ghete și elevii lui Nicolo Napoli s-au și văzut conduși pe tabela de marcaj, în minutul 7, după o gafă a lui Ciucă, care l-a scăpat din marcaj pe puternicul Alibec și fostul jucător al Inter-ului a marcat sec, sub transversala porții apărate de Grahovac. Trei minute mai târziu, De Amorim putea închide partida, însă șutul brazilianului este parat, in extremis, de Grahovac. În minutul 19, Bole șutează frumos din vole, însă balonul expediat de mijlocașul gazdelor este scos în corner de Lung Jr. Oaspeții domină jocul și în minutul 31, același De Amorim, scăpat singur cu Grahovac, trage pe lângă poartă! Pe fondul dominării oaspeților, ieșenii reușesc egalarea în minutul 38, după o bâlbă în careu a lui Geraldo, de care a profitat Vasile Gheorghe, care a introdus după două încercări balonul în poarta lui Lung Jr. În repriza a doua, gazdele par mai hotărâte să tranșeze soarta partidei în favoarea lor, asta și pe fondul unei automulțumiri a elevilor lui Marius Șumudică. În minutul 57, Bole (cel mai bun jucător al gazdelor în această partidă) nu nimerește de puțin ținta, după care Vasile Gheorghe trage, un minut mai târziu, pe lângă buturi. În minutul 82, Enescu își încearcă și el șansa la poarta giurgiuvenilor, însă șutul acestuia trece peste transversală. CSMS Iași – Astra se încheie 1-1, rezultat echitabil, dacă ținem cont de perioadele în care cele două echipe și-au împărțit dominarea (oaspeții în prima repriză , iar gazdele în partea a doua a meciului) și de ceața deasă care a învăluit pe parcursul celor 90 de minute Stadionul ”Emil Alexandrescu”. În urma acestui rezultat, elevii lui Nicolo Napoli au egalat-o pe ASA Târgu Mureș în clasament, ambele formații acumulând câte 28 de puncte, cu un punct în plus față de CS Universitatea Craiova, care tot duminică seara a cedat cu scorul de 0-2 în fața Stelei, la Pitești. CSMS Iași a evoluat în formula: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu – Mitic, Crețu, Bole, Onduku, V. Gheorghe – Golubovic, în repriza secundă mai intrând pe teren Enescu și Piccioni. În etapa viitoare, CSMS Ișai va întâlni vineri, 11 decembrie, de la ora 20.30, în deplasare, pe ASA Târgu Mureș, într-un adevărat derby al echipelor care luptă pentru ocuparea ultimului loc care la finalul campionatului regulat duce în play-off. (Edmond Macri)