Irina Begu s-a calificat în sferturi la Charleston

Performanță remarcabilă a Irinei Begu la Volvo Car Open. Jucătoarea antrenată de Apostu Efremov a atins pentru al treilea an consecutiv antepenultimul act al turneului de categoria Premier de la Charleston (Carolina de Sud), competiţie dotată cu premii în valoare de 776.000 USD. Joi, Begu a trecut de Samantha Stosur, locul 17 WTA și favorită numărul 6, cu 7-5, 6-3, într-o oră și 40 de minute. Adaptată condițiilor atmosferice, Irina a aplicat mai bine tactica de meci și a folosit o varietate de lovituri pentru a o scoate pe australiancă din ritmul favorit, cel al raliurilor lungi cu intensitate ridicată a loviturilor. Greșind mai puțin, Begu s-a bazat pe serviciu și a avut un procentaj de 78% la punctele jucate pe primul serviciu față de procentajul de 58% al adversarei sale.Cu un singur break cedat, în primul set, și câte două câștigate în fiecare parte a meciului, ea a stat mai bine și la capitolul jocului la retur și se află în cel mai bun moment al sezonului. Cu trei victorii succesive, tot atâtea cât obținuse până la acest turneu, ea își poate extinde seria în sferturile de finală, acolo unde o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 42 WTA.