Steaua, încurcată de Gaz Metan la Mediaș

gaz metan - steaua 2-2Steaua a respectat traditia ultimilor ani la Medias, remizand in fata Gazului, scor 2-2, la capatul unei partide in care Ciprian Tatarusanu a gafat la ambele reusite ale gazdelor, care au evoluat in inferioritate numerica inca din minutul 28. In vederea pregatirii returului cu Legia, de marti, Laurentiu Reghecampf a inceput aceasta deplasare cu doar doi titulari in teren, pe parcurs intrand si Mihai Costea, revenit la prima echipa, Bourceanu sau Adi Popa. Meciul a debutat cu o gafa de desene animate a lui Ciprian Tatarusanu, care a apreciat gresit mingea trimisa de Buzean din lovitura libera (11′). Prepelita a dat replica, cinci minute mai tarziu, cand a trimis putin alaturi din marginea careului. Trtovac a anuntat golul de 2-0 al gazdelor, cu un voleu superb din 30 de metri, pentru ca britanicul Jordan Robertson sa dubleze avantajul Gazului cu un sut impecabil din 17 metri, in urma unei lovituri libere obtinute tot de el (30′). Bucuria excesiva a lui Robertson i-a adus al doilea cartonas galben si, implicit, eliminarea. Moment in care Laurentiu Reghecampf a renuntat la Cornel Rapa, introducandu-l in teren pe Mihai Costea. Cea mai importanta faza de gol a Stelei din prima parte s-a consumat in minutul 33, cand Parvulescu a sutat in cross, iar Milos Buchta a scos in corner din spagat. Repriza secunda s-a transformat intr-un dialog de la distanta intre Gabi Iancu si Milos Buchta, goalkeeperul gazdelor, care a salvat extraordinar in minutul 69, dupa ce fostul jucator al Viitorului Constanta daduse alaturi in minutele 49 si 65. Finalul a fost cu adevarat dramatic, in conditiile in care Filip s-a transformat in eroul Stelei, cu doua goluri pe tabela de marcaj in mai putin de zece minute. Ros-albastrii au revenit in joc multumita unui voleu senzational, a la Latovlevici, acelasi Filip trecandu-si din nou numele pe tabela de marcaj, in minutul 82, din pasa lui Mihai Costea. Pe contraatac, Dan Roman, scapat singur spre poarta lui Tatarusanu, a fost faultat in careu de Paul Parvulescu, faza in urma careia Sebastian Coltescu a lasat jocul sa continue si astfel s-a scris istoria acestei intalniri, cu mentiunea ca formatia antrenata de Reghecampf a incheiat, la randu-i, in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Paul Parvulescu. GAZ METAN: Buchta – Zaharia, Muth, Trtovac, Buzean – Tahar, Todea – Alex Muntean (Frasinescu 53′), Vitinho (Llullaku 83′), Ciprian Petre (Roman 68′) – Robertson Rezerve: Greab, Frasinescu, Razvan Avram, Cojocnean, Lullaku, Florin Sandu, Dan Roman STEAUA: Tataruşanu – Rapa (M. Costea 36′), Gardos, Filip, Parvulescu – Prepelita, Pintilii – Radut (Bourceanu 46′), Iancu, Adrian Crisea – Tatu (Ad. Popa 46′). (sursa: www.onlinesport.ro)