Rugby: România a picat testul cu Fiji

romania - fijiNaționala de rugby a României a fost învinsă cu scorul de 7-26 (7-16 la pauză) de reprezentativa statului Fiji, în ultimul meci-test al anului, desfășurat, sâmbătă seară, pe stadionul național ”Arcul de Triumf” din Capitală, aceasta fiind prima și singura înfrângere a ”Stejarilor” în partidele din 2013. Cu o linie de treisferturi în mare formă, cu o apărare exactă, dezvoltând acțiuni în mare viteză specifice rugbyului în 7, jucătorii din Pacificul de Sud au fost superiori românilor în cele 80 de minute ale partidei, diferența de scor putând fi chiar și mai mare. Începutul meciului a fost unul echilibrat, cu un avantaj pentru oaspeți care, după ce au executat dansul războinic intitulat ”cibi”, au fost foarte aproape de a deschide scorul la doar trei minute de la fluierul de start, după o acțiune în viteză, când eseul reușit a fost anulat de arbitru ca urmare a unei pase neregulamentare în linia de treisferturi. Chiar dacă au revenit în joc și au avut câteva acțiuni spectaculoase, tricolorii nu au reușit să oprească sprintul și eseul lui Metuisela Talebulamaijaina, din minutul 17, netransformat însă, tabela de marcaj fiind astfel deschisă de către jucătorii din emisfera sudică. În minutul 21, Florin Vlaicu a ratat o lovitură de pedeapsă, de la o distanță de 45 de metri, obținută în urma unui placaj înalt asupra unui jucător român, pentru ca în faza imediat următoare Nemani Nadolo să scape singur pe partea dreaptă a terenului și să reușească un nou eseu pentru oaspeți, dar de asemenea netransformat de Seremaia Naiakeinuku, care a trimis balonul în bară. Conduși cu 10-0, ”Stejarii” au ieșit la atac, punând presiune tot mai mare pe apărarea adversă. În minutul 34, tricolorii au obținut un eseu de penalitate după greșeli succesive ale grămezii oaspeților la 5 metri de terenul lor de țintă, eseul fiind transformat de Florin Vlaicu, scorul devenind 10-7 pentru Fiji. Ofensiva românilor a continuat și în două rânduri tricolorii au fost foarte aproape de a reuși eseuri, odată balonul fiind culcat în terenul de țintă fijian, însă arbitrul nu a validat încercarea considerând că a venit în urma unei acțiuni neregulamentare. În schimb, cei care au punctat au fost tot oaspeții care, până la pauză, au beneficiat de două lovituri de penalizare pe care le-au și fructificat, prin același Naiakeinuku, după 40 de minute scorul fiind de 16-7 pentru Fiji. În primele minute ale reprizei secunde, Fiji a reușit un nou eseu, după ce Timoci Nagusa a făcut un sprint printre jucătorii români din defensivă și a culcat balonul chiar între buturi. Seremaia Naiakeinuku nu a ratat transformarea, și în minutul 42 tabela indica un neverosimil 23-7 pentru oaspeți. Minutele care au urmat până la final nu au adus nimic nou în jocul ”Stejarilor” care au făcut eforturi deosebite pentru a recupera din handicap, fără șanse însă, defensiva oaspeților fiind extrem de bine pusă la punct, fijienii reușind chiar câteva șarje ofensive pe extreme oprite cu greu de români. Nici schimbările survenite în XV-le nostru nu a adus prospețimea necesară în joc, meciul transformându-se într-unul de uzură, cei care punctând fiind până la urmă oaspeții, printr-o lovitură de pedeapsă acordată în ultimele secunde ale întâlnirii, transformată de Naiakeinuku. Meciul s-a încheiat cu 26-7 pentru Fiji, ”Stejarii” fiind însă aplaudați la scenă deschisă de cei aproape 4000 de spectatori aflați în tribunele stadionul ”Arcul de Triumf”.