România a învins Ungaria la CM de handbal feminin

romania - ungaria 21-17Naționala feminină de handbal a României a învins echipa Ungariei cu scorul de 21-17 (8-10), joi seara, la Novi Sad, într-o partidă din Grupa D a Campionatului Mondial care are loc în Serbia. Tricolorele, calificate deja în optimi, au reușit o victorie splendidă, grație unei prestații excelente în ultimele 20 de minute ale meciului.  Ungaria a condus cu 1-0 (min. 3) și 4-1 (11), după ce România a irosit o aruncare de la 7 metri (Marin). România a marcat al doilea său gol abia în minutul 13, însă a reușit egalarea în min. 19, 5-5. La 6-6 (23), Ungaria a marcat de trei ori la rând, intrând la pauză cu un avantaj de două goluri, 10-8.

Repriza secundă nu a început deloc bine pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici, care a mai ratat o aruncare de la 7 metri, prin Neagu, scorul devenind 12-9 (37) pentru Ungaria. La 14-11 pentru adversare (min. 41) s-a produs un declic și echipa noastră a reușit să întoarcă rezultatul. Brădeanu, Nechita și Buceschi au reușit să aducă în premieră România în avantaj pe tabela de marcaj, 15-14 (47). Ungaria nu a mai avut puterea decât să egaleze la 15 și la 16, după care, pe fondul unui excelent joc de apărare (în frunte cu portarul Paula Ungureanu), România s-a desprins decisiv, la 20-16 (57) și s-a impus cu 21-17.  Paula Ungureanu a fost desemnată omul meciului, cu 11 mingi salvate din 27 (procentaj 41 la sută).