Steaua, doar egal cu Rio Ave

egal cu rioMeciul Stelei din deplasarea de la Rio Ave din grupa J a Europe League l-a adus în prim plan pe Lucian Filip, un jucător reinventat de antrenorul Costel Gâlcă care a contribuit decisiv la un punct ce poate fi decisv pentru calificarea în primăvara europeană. Prima repriză a fost anostă pentru steliști, cu momente de dominare sterilă combinate cu replieri datorate acțiunilor incisive ale portughezilor, oprite de defensiva roș-albastră. Cea mai importantă ocazie au avut-o în minutul 20 la lovitura liberă executată de Sânmărtean de la marginea careului de 16 metri, în rest construcția a suferit și a lipsit scânteia creatoare în drumul spre finalizare. În minutul 35 o fază care nu spunea nimic a dus la acordarea unei lovituri libere de către ”centralul” polonez Marcin Borski de pe partea dreaptă a direcției de atac a portughezilor, iar centrarea aruncată în careul stelist este reluată nestingherit cu capul de Diego Lopes, care deschide scorul cu toată opoziția lui Arlauskis. Prima ocazie, primul șut pe poartă, primul gol al serii pentru gazde. La revenirea de la cabine, Steaua este mai incisivă, pune stăpânire pe joc și reușește să egaleze grație insistenței lui Filip la o minge ce părea să iasă în aut de poartă și o reluare spectaculoasă din foarfecă a lui Keșeru. Spiritul steliștilor se animă și capătă mai multă încredere, dar în minutul 77 arbitrul polonez acordă ușor un penalty pentru gazde la atingerea lui Papp la Tarantini. Execută Diego Lopes și face dubla, readucând gazdele în avantaj pe tabelă. Elevii lui Gâlcă nu capitulează și luptă pentru golul egalării până în ultimele secunde de joc, când insistența le este recompensată. O lovitură liberă executată din marginea careului portughezilor este respinsă de zid, mingea ajunge în lateralul careului mic la Szukala care recentrează din foarfecă, Chipciu încearcă șutul pe respingerea fundașilor adverși, dar mingea este deviată la Filip care reia necruțător din 6 metri pentru a aduce egalarea. Se termină Rio Ave – Steaua 2-2 (1-0), punct important pentru ”roș-albaștri” în economia grupei. Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Filip – Prepeliţă, Sânmărtean – Adi Popa (min. 75 Bourceanu), Chipciu, Tănase – Keşeru; Rio Ave (antrenor Pedro Martins): Ederson – Nuno Lopes, Marcelo, Prince, Tiago Pinto – Wakaso, Tarantini – Ukra, Diego Lopes (min. 80 Vilas Boas), Del Valle (min. 59 Bressan) – Esmael Goncalves (min. 68 Ahmed Hassan). În celălalt meci al grupei: Dinamo Kiev – Aalborg 2-0. Clasament: 1. Dinamo Kiev – 9 p, 2. Steaua – 7 p, 3. Aalborg – 6 p, 4. Rio Ave – 1 p. În etapa viitoare, Steaua va întâlni, în deplasare, pe Aalborg.