Prima înfrângere: CSMS Iași – Zvijezda Gradacac 0-2 (0-1)

prima infrangereDupă o victorie și două remize, CSMS Iași a suferit vineri, 6 februarie, prima înfrângere în cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Antalya, pierzând cu scorul de 0-2 (0-1) în fața formației Zvijezda Gradacac (locul al XIII-lea în campionatul Bosniei-Herțegovina). Lipsiți de aportul lui Olah și Braga, ambii accidentați, fără Creți – convocat de selecționerul Anghel Iordănescu la echipa națională, și fără un vârf de atac autentic, ieșenii au fost o pradă ușoară în fața masivilor fotbaliști ex-iugoslavi, care au dominat atât fizic , cât și tactic, partida. Antrenorul Nicolo Napoli a început meciul în formula: Caparco – Voicu, Ciucă, Plămadă, Țigănașu – Mihalache, Enescu, Bole, Ciucur – Onduku, Boiciuc, după pauză fiind introduși în teren Grahovac, Mitic, Markovic, Bădic, Coșereanu, Bosoi și Liviu Mihai. Acesta din urmă a bifat, astfel, primele zece minute în tricoul CSMS, după o pauză de aproape șase luni, cauzată de o accidentare la mușchii inghinali. Potrivit președintelui executiv al clubului din Dealul Copoului, Florin Prunea, în jocul ieșenilor s-a simțit o oarecare stare de oboseală, cauzată de acumulările fizice și ritmul intens de pregătire din ultimele zile. Următoarea partidă de verificare a CSMS Iași în cadrul cantonamentului din Turcia va avea loc duminică, 8 februarie, cu formația Alashkert Erevan, din Armenia. (E.M.)