Boca Juniors, din nou campioană în Argentina

boca juniorsDupă patru ani de așteptare, Boca Juniors este din nou campioană în Argentina. Victoria din penultima etapă, 1-0 cu Tigre, i-a asigurat cucerirea titlului. 45.000 de oameni au sărbătorit pe stadionul „La Bombonera” al 31-lea titlu din istoria clubului Boca Juniors. Echipa la care evoluează starul argentinian Carlos Tevez a învins cu 1-0 pe Tigre, în penultima etapă din Primera Division, scrie reporterntv.ro. Singurul gol al meciului a fost înscris în minutul 42 de fundașul Fabian Monzon. Boca Juniors a cucerit astfel primul titlu de campioană după o pauză de 4 ani. Echipa antrenată de Rodolfo Arruabarrena are 64 de puncte și nu mai poate fi ajunsă de ocupanta locului al doilea, San Lorenzo, care are 58 de puncte. La finalul meciului, fotbaliștii, împreună cu întreaga asistență de pe „La Bombonera”, au savurat din plin momentul. Sărbătoarea s-a mutat apoi pe străzile din Buenos Aires. Boca Juniors a mai câștigat o dată campionatul în Argentina după un meci cu Tigre. S-a întâmplat în 1935, atunci când s-a impus cu 3-0. River Plate este echipa cu cele mai multe titluri câștigate în Argentina, 36.