Baschet masculin: Energia, învinsă în Franța, va juca acasă meciul decisiv din sferturile FIBA EuroChallenge

Energia Târgu Jiu a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Le Mans Sarthe Basket cu scorul de 79-68 (22-16, 16-9, 16-22, 25-21), joi seara, în al doilea meci al sferturilor FIBA EuroChallenge la baschet masculin.

Gorjenii, care s-au impus în primul joc, pe teren propriu, cu 84-60, vor juca partida decisivă pentru calificarea la turneul Final Four în data de 17 martie, la Tg. Jiu. Sferturile de finală se joacă după sistemul cel mai bun din trei partide.

Energia a avut 4-0 în primul minut și nu a rezistat decât cinci minute (9-9, min. 5), după care gazdele au preluat controlul jocului și s-au desprins decisiv, ecartul maxim dintre cele două echipe fiind de 17 puncte, 36-19 (min. 16). Înaintea ultimului sfert, echipa olteană se apropiase la cinci puncte pe tabelă, 52-47, dar nu a fost capabilă de mai mult și a fost întrecută cu 79-68.

Le Mans a avut o prestație net superioară celei de la Tg. Jiu, grație trioului Ignerski — Wallace — Eito. Grecul Glyniadakis și americanul Darby au fost cei mai buni de la Energia.

Pentru Le Mans Sarthe Basket au jucat Daniel Ewing 7 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, Charles Kahudi 3 p, 4 rec, 2 pd, Mouphtaou Yarou 5 p, 4 rec, 3 pd, Shyron Ely 2 p, Antoine Eito 13 p, 6 rec, 5 pd, Petr Cornelie 7 p, 2 rec, Kevin Mendy 4 p, 1 pd, Rodrigue Beaubois 9 p, 2 rec, 3 pd, Michal Ignerski 15 p, 5 5rec, CJ Wallace 14 p, 8 rec, 4 pd. Antrenor: Erman Kunter.

La Energia au evoluat Giordan Watson 10 p, 1 rec, 3 pd, Porter Troupe 3 p, 4 rec, 1 pd, Louis Darby 17 p, 4 rec, 4 pd, Nemanja Milosevic 13 p, 8 rec, 2 pd, Tal Karpelesz 2 p, 2 rec, Omer Tal, Barîș Aktaș 1 pd, Lamont Mack 5 p, 2 rec, 1 pd, Andreas Glyniadakis 18 p, 7 rec. Antrenor: Antonis Constantinides.