Prima înfrângere din retur: ASA Târgu Mureș – CSMS Iași 1-0 (1-0)

a venit primaDupă cinci victorii și o remiză, nouă goluri marcate și niciunul primit, CSMS Iași a înregistrat vineri seară prima înfrângere din acest retur, pierzând cu scorul de 0-1 (0-1), în deplasare, în fața revelației acestui campionat, formația ASA Târgu Mureș. Perioada de întrerupere a campionatului, cauzată de meciul naționalei împotriva selecționatei Insulelor Feroe, nu a fost, așadar, de bun augur pentru elevii lui Nicolo Napoli, care nu au mai repetat la Târgu Mureș evoluțiile bune din startul sezonului de primăvară. Cu Plămadă suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și în lipsa lui Țigănașu pe flancul stâng (fotbalistul născut la Dorohoi acuzând probleme de ordin medical, chiar înaintea partidei), apărarea Iașului a suferit mult în Ardeal, la acest lucru adăugându-se și intervențiile nesigure ale portarului Grahovac. Cum nici Ionuț Voicu și nici Mihalache nu au prins una dintre cele mai bune zile ale lor la Târgu Mureș, golul superb reușit de Bumba în minutul 22 (șut la colțul lung, în plasa interioară, de la aproximativ 16 metri) a venit ca o consecință absolut firească, care a materializat dominarea clară de până atunci a gazdelor. După primirea golului, oaspeții ies ceva mai curajos la joc, în min. 25, Onduku semnând prima ocazie la poarta lui Stăncioiu. În min. 31, Voiculeț, de la gazde, putea majora scorul, cu un șut-bombă de la 35 de metri, însă Grahovac reușește, cu emoții, să scoată balonul în afara terenului de joc. Repriza a doua îl scoate la rampă pe Dorin Goga, care ratează din toate pozițiile, cea mai clară ocazie a fostului jucător al Timișoarei și Rapidului fiind cea din minutul 64, când șutul acestuia, trimis din opt metri, este respins in extremis, în corner, de Grahovac. Cea mai mare ocazie a Iașului este consemnată în minutul 85, când tânărul Boiciuc se pierde cu firea în fața lui Stăncioiu, luându-l la țintă pe goal-keeper-ul gazdelor. CSMS Iași pierde, astfel, o oportunitate importantă de a-și mai adăuga un punct la zestea acumulată până acum în Liga I și de a se îndepărta de zona fierbinte a clasamentului. În urma înfrângerii de la Târgu Mureș, formația din Copou a reintrat în ”hora retrogradării”, fiind în acest moment la doar patru puncte de ultimul loc care duce în Liga a II-a. În etapa viitoare, CSMS Iași va întâlni, pe teren propriu, marți, 7 aprilie, de la ora 21.30 (în direct pe Digi Sport 1), formația Dinamo București. În meciul de la Târgu Mureș au evoluat echipele: ASA: Stăncioiu – Hlinca, Constantin, Bejan, Sepsi – Gorobsov, Voiculeț, Zicu (min. 83 Gonzales), Bumba – Goga (min. 77 Axente), Manolov (min. 61 Hora): CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă (min. 81 L. Mihai), Bădic – Ciucur (min. 67 Boiciuc), Enescu, Mitic, Bole – Onduku (min. 84 Bosoi), Golubovic. (E.M.)