Mar 11, 2014; Indian Wells, CA, USA; Simona Halep (ROU) during her match against Eugenie Bouchard (CAN) in the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden. Halep won 6-2, 1-6, 6-4. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Simona Halep, eliminată de la Indian Wells

Simona Halep, numărul patru mondial, a fost învinsă de Kristina Mladenovic (Franța) cu 6-3, 6-3, luni, în runda a treia a turneului WTA Premier de la Indian Wells. Halep (25 ani) a fost dominată fizic de adversara sa, greșind foarte mult, mai ales în momentele importante ale partidei. Simona Halep, campioană la Indian Wells în 2015, va primi pentru participare un cec de 41.350 dolari și 65 de puncte WTA, dar va pierde locul 4 în clasamentul mondial, având în vedere că anul trecut a ajuns până în sferturi al turneul californian. Mladenovic conduce acum cu 3-1 în meciurile directe cu Halep, pe care a mai învins-o în 2014, la Paris, în primul tur, cu 7-6 (1), 6-4, și în 2015, la Birmingham, în sferturi, cu 2-6, 6-0, 7-6 (4). Simona câștigase ultimul duel, în 2015, la Cincinnati, în turul al doilea, cu 7-5, 5-7, 6-4. Halep are în acest an doar 3 victorii și 3 înfrângeri, ea lipsind de pe teren mai bine de o lună după o accidentare la genunchi.