Sorana Carstea.

Sorana Cârstea s-a calificat în sferturile turneului de la Mallorca

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, ocupanta locului 97 în clasamentul WTA, a câştigat, scor 6-3, 6-4, meciul jucat împotriva jucătoarei din Slovacia, Daniela Hantuchova, clasată pe locul 163, în optimile de finală ale turneului de la Mallorca (Spania). Partida dintre cele două jucătoare a durat o oră şi 15 minute. În primul set, confruntarea a fost echilibrată până în game-ul al cincilea, când Sorana a pierdut pe propriul serviciu, dar, imediat, a revenit şi a făcut re-break-ul. În final, Soara Cîrstea şi-a adjudecat primul set, scor 6-3, după ce ambele jucătoare nu au mai făcut niciun pas greşit. Partida dintre cele două jucătoare a durat o oră şi 15 minute. În primul set, confruntarea a fost echilibrată până în game-ul al cincilea, când Sorana a pierdut pe propriul serviciu, dar, imediat, a revenit şi a făcut re-break-ul. În final, Soara Cîrstea şi-a adjudecat primul set, scor 6-3, după ce ambele jucătoare nu au mai făcut niciun pas greşit.