George Puscas (D), de la nationala Romaniei, suteaza in timpul meciului de fotbal contra selectionatei Maltei din Grupa F a preliminariilor Euro 2020, disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica, 8 septembrie 2019. EDUARD VINATORU / MEDIAFAX FOTO

România – Malta 1-0, în preliminariile EURO 2020

Reprezentativa României a învins, duminică, la Ploieşti, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Maltei, în etapa a şasea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020. Golul a fost marcat de Puşcaş, în minutul 47, cu o lovitură cu capul, după o centrare din corner a lui Ianis Hagi. În minutul 11, un gol marcat de Răzvan Marin a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 88, şi un gol al maltezilor a fost anulat pentru ofsaid. România: Tătăruşanu – Chipciu, Rus, Chiricheş, Ştefan – Cicâldău, Marin (Stanciu ’59), Bordeianu, I. Hagi (Grozav ’72) – Andone, Puşcaş (Keşeru ’77); Malta: Bonello – Borg, Agius, Z. Muscat – Corbolan, Vella (Grech ’86), R. Muscat, Gambin (Zerafa ’81), Mbong – Farrugia, Nwoko (Effiong ’72). În celelalte meciuri din grupa F, disputate duminică, s-au înregistrat rezultatele: Spania – Insulele Feroe 4-0 şi Suedia – Norvegia 1-1. Clasament: 1. Spania ‘ 18 p, 2. Suedia – 11 p, 3. România – 10 p, 4. Norvegia – 9 p, 5. Malta – 3 p, 6. Insulele Feroe – 0 p. Etapa viitoare, România va întâlni, pe 15 octombrie, în deplasare, selecţionata Insulelor Feroe. (sursa: www.news.ro)