Liga 1:CSM Politehnica Iași – Pandurii Târgu Jiu 3-2 (1-1)

După nu mai puțin de șase meciuri consecutive fără victorie, CSM Politehnica Iași a reușit să reușit să ”spargă gheața” marți după amiază, în campionat, obținând o victorie deosebit de prețioasă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-1), în fața formației Pandurii Târgu Jiu, în etapa a IX-a a Ligii 1. Golurile formației ieșene au fost înscrise de Ciucur (min. 35), Boiciuc (min. 54) și Piccioni (min. 62), respectiv Valentin Alexandru (min. 5 și min. 56). Cu o formulă mult mai ofensivă, trimisă în teren de antrenorul Nicolo Napoli, gazdele au făcut, poate, cel mai bun meci din acest sezon, fiind, în multe momente ale jocului, superioare unei trupe gorjene care nu s-a regăsit mai deloc pe parcursul întregii partide. Deși au deschis repede scorul, în minutul 5, prin fostul golegher al Dunării Călărași, Valentin Alexandru, oaspeții s-au văzut repede egalați, prin execuția de efect reușită în minutul 35 de Ciucur (șut puternic din afara careului mare, în colțul din dreapta porții apărate de Stanca). La reluare, elevii lui Nicolo Napoli au practicat un fotbal ofensiv, cu numeroase ocazii de gol la poarta goalkeeper-ului gorjean. Introdus, în premieră, în acest sezon, ca titluar de Nicolo Napoli, tânărul Alexandru Boiciuc nu a înșelat așteptările antrenorului și a adus Iașiul în avantaj în minutul 54 (gol simplu din cinci metri, din interiorul careului mic, după o pasă excelentă a lui Țigănașu). Bucuria gazdelor nu a durat decât două minute, după ce, la o greșeală în lanț a fundașilor ieșeni, Valentin Alexandru a ”înțepat” în plasă un balon bâlbâit în careul moldovenilor. Peste numai șase minute, Piccioni înscrie golul victoriei pentru gazde, din careul mic, după o nouă centrare foarte bună a lui Țigănașu, venită de pe partea stângă. CSM Politehnica Iași obține astfel trei puncte mari, într-un meci în care pornea, totuși, cu șansa a doua, date fiind cele șase meciuri consecutive fără victorie în campionat. În urma acestui rezultat, ieșenii au acumulat 12 puncte, ocupând momentan locul 7 în clasamentul Ligii 1. CSM Politehnica Iași a evoluat în formula: Caparco – Voicu, Frăsinescu, Ciucă (min. 5 Saric), Sato – Ciucur (min. 85 Bosoi),   Mitic, V. Gheorghe (min. 70 Bădic), Țigănașu – Boiciuc, Piccioni. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iași va întâlni duminică, 25 septembrie, de la ora 18, în deplasare, pe campioana en-titre, formația Astra Giurgiu. (E.M.)