Echipa lui Boloni, egal în prima manșă a finale Cupei Campionilor Golfului

boloni in finalaIn prima mansa a finalei Cupei Campionilor Golfului, formatia antrenata de Ladislau Boloni, Al Khor, a remizat pe teren propriu cu Bani Yas, echipa din Emiratele Arabe Unite. Al Khor a deschis repede scorul prin Bruno Mineiro, in minutul 9, insa treptat valoarea individuala mai buna a jucatorilor lui Bani Yas si-a spus cuvantul. Cu suedezul Wilhelmsson si egipteanul Aboutrika printre titulari, Bani Yas a dominat restul partidei, dar nu a inscris decat o singura data, prin senegalezul Senghor, in minutul 70, la o grava greseala in apararea lui Al Khor. Mai mult decat atat, echipa qatareza si-a pierdut cel mai bun om pentru meciul retur, brazilianul Bruno Mineiro fiind eliminat usor in minutul 72. A fost faza la care Loti Boloni a explodat, fiind calmat cu greu de oficialii echipei gazda. S-a terminat 1-1, Al Khor rezistand pe final asediului celor de la Bani Yas. Peste o saptamana, mai precis joi, Al Khor are o misiune grea in Emirate, in conditiile in care si astazi, pe teren propriu, a fost dominata pe alocuri copios de Bani Yas. In plus, Al Khor trebuie sa atace, pentru ca un egal fara goluri o face noua campioana a Golfului pe Bani Yas. In orice caz, meciul de saptamana viitoare va fi probabil ultimul pentru Boloni pe banca lui Al Khor, antrenorul roman fiind tentat de o reintoarcere in Europa.