Mar 11, 2014; Indian Wells, CA, USA; Simona Halep (ROU) during her match against Eugenie Bouchard (CAN) in the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden. Halep won 6-2, 1-6, 6-4. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului pe iarbă de la Wimbledon, după ce a învins-o pe belarusa Victoria Azarenka în două seturi, cu 7-6 (3), 6-2. Românca s-a impus în fața fostului lider mondial (27 ani, 683 WTA) într-o oră și 28 de minute. Dupa victoria de luni, Simona Halep și-a asigurat un cec de 275.000 lire sterline și 430 de puncte WTA. În sferturi, Simona va juca împotriva britanicei Johanna Konta, nr. 7 mondial, care a învins-o în optimi  pe jucătoarea franceză Caroline Garcia, nr. 22 mondial, scor 7-6 (7/3), 4-6, 6-4. Meciul, care se va disputa pe terenul central, va începe la ora 16.30 şi va fi transmis în direct de Eurosport 1.