Egal spectaculos între Petrolul și CFR Cluj

petrolul - cfr 1-1Petrolul Ploiesti a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul impotriva campioanei en-titre CFR Cluj, irosind astfel o buna sansa de a prinde podiumul Ligii 1. Ambele goluri au purtat semnatura unor jucatori veniti de pe banca de rezerve. Younes Hamza si brazilianul Weldon au oferit sarea si piperul fotbalului, in timp ce Mario Felgueiras a demonstrat inca o data de ce este cel mai bun goalkeeper din campionatul romanesc.

Cel mai important meci al zilei in Liga 1 putea debuta cu o noua gafa marca Mircea Bornescu (vezi golul de 1-1 incasat in fata lui Dinamo), dupa ce portarul gazdelor a iesit pe sub o minge trimisa in adancime, obligat fiind sa intervina mai apoi in fata grecului Pantelis Kapetanos. Din acest moment, gazarii au preluat fraiele partidei, incepand asaltul la poarta lui Mario Felgueiras din minutul 10, cand Ovidiu Hoban a trimis puternic din afara careului, pentru ca Lucian Marinescu sa-l copieze, sapte minute mai tarziu, din faza fixa. In ambele situatii, insa, Super Mario a raspuns prompt. Gicu Grozav a continuat cu un sut din voleu (20’), iar Geraldo l-a intins din nou pe Felgueiras, de aceasta data cu o lovitura de cap pe centrul portii, scoasa si aceasta de portarul formatiei oaspete. Campioana en-titre a replicat tarziu, in minutul 28, cand Panin a incercat marea cu sarea de la mare distanta, in timp ce Hora (36’) si Gabi Muresan (37’) au fost ceva mai precisi, prinzand cadrul portii Petrolului. In minutul 60, la sapte minute distanta de la intrarea sa in teren, Younes Hamza a transformat in gol pasa ideala din flanc a lui Alcenat. Florent Sauvadet (sut blocat de Felgueiras) si Ovidiu Hoban (lovitura imprecisa cu capul) puteau rezolva meciul in minutele 67 si 78. Insa, Cosmin Contra nu avea sa fie singurul care muta inspirat, dupa ce Weldon, intrat in locul inexistentului Rui Pedro, a restabilit egalitatea pe tabela cu zece minute inainte de final, printr-un sut din intoarcere la coltul lung.