Remiză albă pentru CSMS Iași în ultimul amical disputat în Antalya

CSMS Iași a încheiat cu o remiză albă ultimul test de verificare din Antalya, disputat vineri, 5 februarie, împotriva formației FC Vozdovak Belgrad (locul IX la sfârșitul turului în campionatul Serbiei). Meciul a fost unul echilibrat, cu ieșenii mai prezenți în fața porții adverse în prima repriză, în timp ce sârbii au fost mai periculoși în careul Iașului în partea a doua a întâlnirii. De altfel, aceștia au și înscris un gol în minutul 85, însă reușita nu a fost validată de arbitru pe motiv de offsisde. De la CSMS Iași, cel mai periculos jucător a fost și de această dată Andrei Cristea, care pe parcurul primei reprize a avut mai multe oportunități de a deschide scorul. Interesant este că în jocul contra sârbilor, antrenorul Nicolo Napoli i-a folosit în atac, încă din primul minut, atât pe Cristea, cât și pe Golubovic, iar în spatele celor doi pe nigerianul Onduku, lucru care demonstrează că tehnicianul italian își dorește o formulă mult mai ofensivă a echipei pentru partea a doua a campionatului. CSMS Iași a început meciul în formula: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Ciucă, Țigănașu – Bole, V. Gheorghe, Crețu, Onduku – A. Cristea, Golubovic. În partea a doua a jocului, la ieșeni au mai intrat Mihalache, Saric, Bădic, Enescu, N. Viveiros și Boiciuc. Bilanțul meciurilor de verificare disputate de ieșeni în cantonamentul din Antalya este unul negativ, cu două victorii victorii (1-0 cu Sopron și 1-0 cu Bohemians Praga), un egal (0-0 cu FC Vozdovak)  și trei înfrângeri (1-2 cu Lokomotiv Plovdiv, 2-3 cu Chickhura Sackhere și 0-3 cu Zbrojovka Brno). Fotbaliștii ieșeni se vor întoarce în țară duminică, 7 februarie, urmând ca începând de luni, să-și continue pregătirile în vederea reluării campionatului la baza proprie din cadrul Complexului Sportiv ”Emil Alexandrescu”. După 23 de etape, CSMS Iași ocupă locul 7 în clasament, cu 32 de puncte, la trei lungimi în spatele formației ASA Târgu Mureș, ocupanta ultimului loc ce duce în play-off la sfârșitul sezonului regulat. Campionatul Ligii 1 se reia la sfârșitul săptămânii viitoare, elevii lui Nicolo Napoli urmând să joace sâmbătă, 13 februarie, de la ora 18.00, în deplasare, împotriva echipei Viitorul Constanța. (E.M.)