A treia înfrângere din retur: Penicilina Iași – Dinamo București 0-3

Penicilina Iași a pierdut sâmbătă după amiază, pe teren propriu, cu scorul de 0-3 (17-25, 23-25, 21-25), partida cu Dinamo București, ajungând la cea de-a treia înfrângere din patru meciuri în acest retur. Deși poate scorul pe seturi nu arată acest lucru, fetele antrenorului Dan Gavril au făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din acest sezon, cu atât mai mult cu cât dinamovistele s-au prezentat la Iași destul de obosite. Cu toate acestea, numărul mare de servicii ratate și lentoarea acțiunilor din faza a doua le-au privat pe gazde de obținerea măcar a unui set. Cel mai aproape de acest lucru au fost ieșencele în setul al doilea, când au reușit să recupereze de la 10-16 la 23-23, însă pe final nu au mai avut forța necesară pentru a-și adjudeca setul. De la Penicilina, singura jucătoare care s-a ridicat, cât de cât, la nivelul primei ligi a fost și de această dată Melinda Șipoș. Însă, cu o singură ”floare”, la Penicilina, primăvara este foarte departe. În urma acestei înfrângeri, elevele antrenorului Dan Gavril (excesiv de nervos pe întreaga durată a meciului) se mențin în partea inferioară a clasamentului, având în cotinuare emoții în privința retrogradării. În celelalte partide din etapa a 15-a a Diviziei A 1, disputate la sfârșitul săptămânii au fost înregistrate următoarele rezultate: CSM București – Universitatea Cluj 3-0, Medicina Târgu Mureș – Știința Bacău 3-2, CSM Lugoj – Rapid București 3-0. Meciul Unic Piatra Neamț – Alba Blaj a fost amânat pentru data de 17 februarie. În clasament: 1. Alba Blaj – 41 p, 2. CSM București – 40 p, 3. CSM Târgoviște – 36 p, 4. Dinamo București – 33 p, 5. Medicina Târgu Mureș – 30 p, 6. Știința Bacău – 28 p, 7. CSM Lugoj – 17 p, 8. Penicilina Iași – 14 p, 9. Unic Piatra Neamț – 14 p, 10. SCMU Craiova – 9 p. 11. Universitatea Cluj – 6 p, 12. Rapid București – 0 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 14 februarie) proigramează întâlnirile: Universitatea Cluj – Penicilina Iași, Dinamo București – CSM Lugoj, Rapid București – Unic Piatra Neamț, Alba Blaj – SCMU Craiova, CSM Târgoviște – Medicina Târgu Mureș, Știința Bacău – CSM București. (E.M.)