CSM București a câștigat Cupa Challenge

Echipa feminină de volei a lui CSM București a câștigat Challenge Cup, după ce a învins, duminică,  în manșa retur a finalei pe Trabzon Idman Ocagi, scor 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25-20), 6-2 la general. În partida tur disputată la București, CSM s-a impus cu scorul de 3-1 (20-25, 25-16, 25-16, 25-15), după un prim set pierdut în fața turcoaicelor. Jasna Majstorovic a fost cea mai bună jucătoare a noastră, cu 19 puncte. De la CSMB s-au mai remarcat Roxana Bacșiș, cu 14 puncte, și finlandeza Laura Pihlajamaki, 13 puncte. De la gazde s-au evidențiat Jelena Blagojevic, cu 15 puncte, și Kremena Kamenova (ex-CSM), cu 11 puncte. CSM Bucureşti a bifat prima sa finală europeană din istoria sa, dar şi a voleiului feminin românesc, ultima medalie datând din 1974, când Dinamo Bucureşti a obţinut bronzul în Cupa Cupelor. Challenge Cup este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup. De menționat că Trabzon Idman Ocagi a eliminat-o în optimile de finală ale competiției pe vicecampioana României, CSM Târgoviște, cu 3-1 (la Trabzon) și 3-0 (la Târgoviște). CSMB a avut următorul traseu în această ediție a competiției: 3-1 (acasă) și 3-0 (deplasare) cu ZOK Bimal-Jedinstvo Brcko (Bosnia) în turul al doilea, 3-2 (acasă) și 3-0 (deplasare) cu Kralovo Pole Brno (Cehia) în șaisprezecimi, 0-3 (deplasare) și 3-1 și set de aur (acasă) cu Olympiakos Pireu (Grecia) în optimi, 3-0 (deplasare) și 3-0 (acasă) și 3-1 (deplasare) cu Trabzon Idman Ocagi (Turcia) în finală. De remarcat faptul că echipa a pierdut un singur meci, la Pireu.