CSM București a câștigat, în premieră, Cupa României la handbal masculin

Echipa masculină de handbal CSM București a cucerit primul său trofeu, Cupa României, sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Brăila, după ce a învins-o în finală pe Steaua Alexandrion București cu scorul de 27-24 (11-11). CSMB, după locul doi obținut în ediția trecută a campionatului, și-a asigurat prezența în viitoarea ediție a Cupei EHF. Steaua a început foarte bine ultimul act, a condus cu 3-0 (min. 6), dar apoi CSMB a înscris de patru ori la rând, 4-3 (13). Echipa antrenată de Zvonko Sundovski a condus apoi cu 6-4 (15), chiar 9-6 (22), dar Steaua a avut un final excelent de repriză, iar la pauză scorul era egal, 11-11. CSMB s-a desprins decisiv în mitanul secund la 19-16 (44). Steaua a reușit să se apropie la două goluri, 25-23 (58), dar nu a putut întoarce soarta partidei, CSM învingând cu 27-24. Interul spaniol Javier Humet a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei. La CSM București au marcat Naumce Mojsovski 6 goluri, Krsto Milosevic 6, Javier Humet 5, Sasa Marjanac 4, Nicușor Negru 3, Milos Kostadinovic 2, Iulian Stamate 1. Marcatorii Stelei au fost: Gabriel Florea 9, Marius Szoke 4, Ionuț Georgescu 4, Ghiță Irimescu 2, Laurențiu Dinescu 2, Said Ouksir 1, Martin Johannson 1, Andrei Grasu 1. În finala mică, HC Dobrogea Sud Constanța a dispus de Dunărea Călărași cu 28-20.