FC Sevilla și Villareal, favorite la calificarea în finala Europa League

Șahtior Donețk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, 2-2 (2-1), cu Sevilla, deținătoarea trofeului, joi seara, la Lvov, în prima manșă a semifinalelor Europa League la fotbal. Ibericii au deschis scorul rapid, prin Vitolo (6), dar vicecampioana Ucrainei a intrat în avantaj la pauză, grație golurilor reușite de Marlos (23) și Taras Stepanenko (36). Sevilla a egalat pe final, prin francezul Kevin Gameiro (82), din penalty. Returul se va juca în data de 5 mai, la Sevilla. Au evoluat echipele: Șahtior: Andrei Piatov — Darijo Srna (căpitan), Aleksandr Kucer, Iaroslav Rakițki, Ismaily — Maksim Malîșev, Taras Stepanenko — Marlos (Bernard, 90+2), Viktor Kovalenko, Taison (Wellington Nem, 90+1) — Facundo Ferreyra (Eduardo, 90+1). Antrenor: Mircea Lucescu;Sevilla: David Soria — Mariano, Adil Rami, Daniel Carrico (căpitan), Sergio Escudero — Grzegorz Krychowiak, Steven Nzonzi — Vitolo, Ever Banega, Evgheni Konoplianka (Michael Krohn-Dehli, 59; Coke, 72) — Kevin Gameiro. Antrenor: Unai Emery. În cealalată partidă din semifinale, Villarreal a învins-o pe Liverpool cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe ”El Madrigal”, în prima manșă a semifinalelor Europa League la fotbal. Golul ”Submarinului galben” a fost reușit de Adrian Lopez în prelungiri, din pasa lui Denis Suarez (90+2). Liverpool a suferit prima înfrângere în actuala campanie în Europa League, după o serie de 12 partide. Gazdele au avut și o bară, prin congolezul Bakambu (46), care a ratat o ocazie mare și în minutul 87. Returul va avea loc pe Anfield, în data de 5 mai. Au evoluat echipele: Villarreal: Sergio Asenjo — Mario Gaspar, Eric Bailly (Mateo Pablo Musacchio, 76), Victor Ruiz, Jaume Costa — Jonathan Dos Santos (Samuel Castillejo, 72), Tomas Pina, Bruno Soriano (căpitan), Denis Suarez — Roberto Soldado (Adrian Lopez, 74), Cedric Bakambu. Antrenor: Marcelino Garcia; Liverpool: Simon Mignolet — Nathaniel Clyne, Kolo Toure, Dejan Lovren, Alberto Moreno — Adam Lallana, Lucas Leiva, Joe Allen, James Milner (căpitan) — Roberto Firmino (Christian Benteke, 90), Philippe Coutinho (Jordon Ibe, 46). Antrenor: Jurgen Klopp.