Mar 11, 2014; Indian Wells, CA, USA; Simona Halep (ROU) during her match against Eugenie Bouchard (CAN) in the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden. Halep won 6-2, 1-6, 6-4. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Simona Halep a câștigat turneul de la Madrid

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul șapte mondial, a câștigat turneul WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, sâmbătă, după ce a dispus în finală de Dominika Cibulkova (Slovacia) cu scorul de 6-2, 6-4. Simona Halep a învins-o pe Cibulkova în două seturi, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și 20 de minute Simona Halep s-a impus clar în primul set cu scorul de 6-2, după 30 de minute. Slovaca Cibulkova a încercat o revenire pe finalul setului, dar Halep s-a impus până la urmă după ce a câștigat cinci mingi consecutiv. În al doilea set, Simona Halep a făcut break din nou chiar la primul game și apoi s-a impus cu scorul de 6-4. Cu victoria de la Madrid, Halep a ajuns la 4.650 de puncte și va reveni astfel pe locul 5 WTA, depășindu-le pe Roberta Vinci și Victoria Azarenka.