Petrolul Ploiești a retrogradat în liga a II-a

FC Voluntari a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formația Petrolul Ploiești, într-o partidă din cadrul etapei a 12-a a play-out-ului Ligii I la fotbal, disputată sâmbătă după-amiază. Gazdele, conduse de pe margine de Florin Marin, noul director tehnic, au deschis scorul în urma unei lovituri de la 11 m transformată de Bălan, în minutul 10, iar apoi și-au dublat avantajul în prelungirile reprizei secunde, prin același jucător. Petrolul, care nu mai poate evita retrogradarea în liga secundă după acest eșec, a evoluat în 10 jucători din minutul 35, după eliminarea lui Benga. Într-o altă partidă din play-out, disputată tot sâmbătă, Concordia Chiajna a obținut o victorie extrem de importantă în lupa pentru evitarea retrogradării, învingând pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe CFR Cluj. Ilfovenii au deschis rapid scorul, prin Marius Pena (min.5), însă clujenii au reușit să egaleze în repriza secundă, prin Steve Beleck, în urma unui penalty executat de Cristian Lopez și respins în prima fază de portarul gazdelor, Cristian Bălgrădean (min.72). Concordia a obținut victoria grație golului înscris de Florin Purece, cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc.