Europa League, un vis din ce în ce mai îndepărtat: CSU Craiova – CSMS Iași 3-2 (1-1)

CSMS Iași a demonstrat încă o dată, duminică seara, în meciul de la Craiova, că nu are ”față” de Europa, pierzând, poate, cel mai important meci al sezonului, respectiv întâlnirea cu principala contracandidată pentru clasarea pe ultimul loc care asigură prezența în preliminariile Europa League. După ce, în urmă cu o săptămână părăseau învinși arena din Dealul Copoului (2-3 cu Concordia Chiajna), ieșenii au repetat ”figura” și duminică seara, în Bănie, pierzând cu același scor în fața CS Universitatea Craiova. Partida, destul de spectaculoasă, asta în primul rând datorită gazdelor, care au presat în permanență în terenul oaspeților, creându-și numeroase ocazii de gol la poarta lui Golubovic, a avut numeroase schimbări de situație, gazdele deschizând relativ repede scorul, în minutul 18, din penalty, prin Vătășelu, după o ”bâlbă” în careul propriu a lui Grahovac, care s-a ”repezit” neinspirat la piciorul lui Băluță, după care oaspeți au egalat în ultimul minut de prelungire al primei reprize, prin Golubovic (lovitură cu capul din careul mic, după o centrare excelentă a lui Voicu). Mai mult, în minutul 49, moldovenii preiau conducerea pe tabela de marcaj, prin Andrei Cristea, după o fază controversată, în care Nuno Viveiros a dat dovadă de lipsă de fair play și i-a ”furat” balonul lui Acka, după ce jucătorul gazdelor s-a accidentat și nu a mai putut continua faza. Bucuria oaspeților nu a ținut decât zece minute, în minutul 57, oltenii reușind să egaleze, prin fostul jucător al Iașiului, Andrei Hergelegiu, introdus în teren de Daniel Mogoșanu, în locul neinspiratului Măzărache. Golul prin care a fost consfințită victoria gazdelor a fost reușit în minutul 80, de bulgarul Iliev, care a înscris simplu, de la marginea careului mare, în poarta neinspiratului Grahovac. CSMS Iași pierde, astfel, trei puncte care s-ar putea dovedi decisive, în final, pentru calificarea, în premieră, într-o cupă europeană. Pe lângă calitatea îndoielnică a unor jucători, un rol important în ratatea acestui obiectiv îl are și antrenorul Nicolo Napoli, un tehnician care pune accent mai întâi pe apărarea și abia pe urmă pe atac. Ori, fără să înscrii mai multe goluri decât adversarul într-un meci, nu ai cum să termini învingător o partidă, mai ales una precum cea de la Craiova, care era crucială pentru atingerea obiectivului. În plus, starea de tensiune pe care Napoli a creat-o la echipă (vezi excluderea din lot a lui Ovidiu Mihalache, dizgrația față de Narcis Bădic și Andrei Cristea, precum și insistența cu care îl introduce în teren pe conaționalul său Gianmarco Piccioni, în detrimentul altor jucători pe care nu-i agreează, gen Gabriel Bosoi ori Paul Goge) a avut efecte negative asupra jocului în ansamblu al echipei. CSMS Iași nu a mai fost, în play-out, nici pe departe echipa care era lăudată de mai toată lumea fotbalului din România, pentru siguranța și consistența jocului etalat în timpul sezonului regular, doar punctele acumulate în prima fază a campionatului scutindu-i, în acest moment, pe ieșeni, de calvarul retrogradării. (E.M.)