Polonezii de la Kielce au câștigat, în premieră, Liga Campionilor la handbal

KS Vive Tauron Kielce a făcut istorie. A devenit prima echipă din Polonia care câştigă Liga Campionilor la handbal masculin, după ce a învins în finală pe MVM Veszprem, în urma aruncărilor de la 7 metri. Maghiarii au condus cu 17-13 la pauză, dar Kielce a revenit fantastic şi a împins meciul în prelungiri (29-29). Cele două echipe nu au putut fi departajate nici acolo (35-35). Polonezii au avut nervii mai tari de la 7 metri şi s-au impus cu 39-38. Ungurii, aflaţi la a treia finală din istoria clubului, începeau deja să viseze la câştigarea primului trofeu, dar Kielce a avut o revenire spectaculoasă. Marguc şi Terzic au ratat pentru reprezentanta Ungariei, iar Kielce a câştigat cu 39-38 şi a dat startul sărbătorii. Polonezii mai aveau în palmares două locuri 3 în Champions League, în 2013 şi 2015. Pentru antrenorul Talant Duyshebaev este a patra Ligă a Campionilor câştigată, după cele trei cu Ciudad Real. Au marcat Reichmann, 9, Bielecki, 7, Aguinagalde, 5, Lijewski, 5, Zorman, 4, Strlic, 4, Jurecki, 3, Jachlewski, 2, de la invingatori, Ugalde, 8, Ilic, 7, Nilsson, 6, Palmarsson, 6, Nagy, 5, Lekai, 3, Sliskovic, 2, Ivancsik, 1 si Marguc, 1, pentru MVM. Palmarsson a fost declarat MVP-ul finalei, iar danezul Hansen, de la Paris Saint Germain Handball a primit distinctia oferita golgeterului Ligii Campionilor, 141 reusite. Pe locul 3 în Final Four-ul disputat la Koln a terminat Paris St. Germain, care a câştigat finala mică împotriva germanilor de la THW Kiel, scor 29-27.