Mar 11, 2014; Indian Wells, CA, USA; Simona Halep (ROU) during her match against Eugenie Bouchard (CAN) in the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden. Halep won 6-2, 1-6, 6-4. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Simona Halep, eliminată în ”optimi” la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul șase mondial, a fost eliminată de australianca Samantha Stosur, 7-6 (0), 6-3, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, meciul fiind întrerupt de două ori de ploaie, prima oară duminică, a doua oară marți. Partida a fost întreruptă prima oară de ploaie duminică, la scorul de 5-3 pentru româncă, iar luni nu s-a putut juca niciun meci la Openul Franței, din cauza ploii. Marți, Stosur a dominat categoric jocul și a revenit, câștigând trei ghemuri la rând, înainte ca Halep să reușească un break și să trimită setul în tiebreak, unde nu a reușit să ia niciun punct, în mod incredibil. Australianca a început cu break setul al doilea, iar jocul s-a întrerupt când Stosur conducea cu 3-2. Stosur, cap de serie nr. 21, a fost mai bună și după reluarea partidei și s-a impus în final cu 7-6 (0), 6-3, după o oră și 46 de minute. Pentru accederea în optimi la Roland Garros, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 173.000 euro și 240 de puncte WTA.