EURO 2016: Ungaria – Austria 2-0 (0-0)

Naționala de fotbal a Ungariei a învins cu 2-0 (0-0) reprezentativa Austriei, marți seara, într-un meci desfășurat pe Stade de Bordeaux, în cadrul grupei F a EURO 2016. Ambele goluri au fost înscrise în repriza secundă, de Adam Szalai (min.62) și Zoltan Stieber (min.87). În minutul 67, Aleksandar Dragovic a văzut al doilea galben și și-a lăsat echipa în 10 oameni, fapt de care au profitat maghiarii care s-au aruncat spre poarta lui Robert Almer. Chiar dacă partida s-a prelungit cu 5 minute, austriecii nu au reușit nici măcar golul de onoare. A fost cel de-al 138-lea duel dintre Austria și Ungaria, în care s-a stabilit și un record: Gabor Kiraly a devenit cel mai vârstnic fotbalist care joacă la un turneu final al Campionatului European, la 40 de ani și 75 de zile. Au evoluat echipele: Austria: 1. Robert Almer — 3. Aleksandar Dragovic, 4. Martin Hinteregger, 5. Christian Fuchs (C), 7. Marko Arnautovic — 8. David Alaba, 10. Zlatko Junuzovic (Marcel Sabitzer — 59) — 11.Martin Harnik (Alessandro Schopf — 78), 14. Julian Baumgartlinger, 17. Florian Klein, 21. Marc Janko (Rubin Okotie — 65); Ungaria: 1.Gabor Kiraly — 2. Adam Lang, 20. Richard Guzmics, 4.Tamas Kadar, 5.Attila Fiola — 7. Balazs Dzsudzsak (C), 8. Adam Nagy, 9. Adam Szalai (Tamas Priskin 69), 10. Zoltan Gera, 11. Krisztian Nemeth (Adam Pinter — 89), 15.Laszlo Kleinheisler (Laszlo Stieber — 79).