EURO 2016: Franța – Albania 2-0 (0-0)

De 22 de șuturi la poartă a avut nevoie Franța pentru a depăși reduta albaneză, miercuri seara, în meciul din Grupa A programat pe Stade Velodrome din Marsilia. În final, francezii au câștigat cu 2-0, prin golurile lui Griezmann și Payet, ambele marcate după minutul 90. Albania a avut o bară la 0-0, iar cu cele șase puncte, Franța este matematic calificată în optimile de finală înaintea meciului cu Elveția, de duminică. Albania a ratat cea mai mare ocazie în minutul 53, prin Memushaj, a cărui reluare de lângă Matuidi a întâlnit stâlpul din dreapta al porții apărate de Lloris. Francezii au trimis și ei în bară, prin Giroud, în minutul 69, dintr-o centrare a lui Evra. Franța a închis tabela prin Payet în al cincilea minut de prelungiri, cu un șut la colțul lung, după o preluare cu depășirea adversarului în careu, astfel că Franța face șase puncte și este matematic în optimile de finală.