O nouă remiză pentru CSMS Iași în cantonamentul din Turcia

CSMS Iași a înregistrat a treia remiză consecutivă în cadrul stagiului de pregătire de la Bolu, după ce joi după amiază, elevii lui Nicolo Napoli au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), în compania unei selecționate africane. Deși, potrivit progamului stabilit inițial, ieșenii urmau să joace cel de-al treilea meci de verificare din cadrul acestui cantonament vineri, în compania formației Kheybar Khorramabad, sfaff-ul moldovenilor a anulat în ultimul moment întâlnirea cu ocupanta locului XI în liga a doua din Iran, preferând o confruntare cu o echipă mai puternică, formată din jucători care evoluează în primele ligi din Turcia. Golul ieșenilor a fost reușit în minutul 2 de Dan Roman, atacantul adus în această vară de la FC Botoșani, aflat la cea de-a doua reușită în tricoul alb-albastru, egalarea survenind în minutul 54. Antrenorul Nicolo Napoli a început meciul cu o formulă din care au făcut parte jucători care au evoluat mai puțin în precedentele amicale: Hotoboc – Bosoi, Ciucă, Frăsinescu, Anițoiu – Goge, Mitic, Vasile Gheorghe, Bădic – Roman, Piccioni. Pe parcursul meciului, tehnicianul ieșean i-a introdus în teren pe Grahovac (min. 30 – în locul lui Hotoboc), Cristea (min. 45 în locul lui Piccioni), Voicu (min. 60 în locul lui Bosoi), după care, în ultima jumătate de oră au mai jucat Țigănașu în locul lui Bădic, Ciucur în locul lui Goge, Sato în locul lui Anițoiu, Moldovan în locul lui Boiciuc și Chelaru în locul lui V. Gheorghe. Până acum, în cadrul stagiului de pregătire de la Bolu, CSMS Iași a înregistrat trei rezultate de egalitate: 3-3 cu Nefci Baku (Azerbaidjan), 1-1 cu Osmanlispor (Turcia) și 1-1 cu selecționata fotbaliștilor africani. Următoarea partidă de verificare a ieșenilor este programată duminică, 3 iulie, în compania echipei FC Voluntari. (E.M.)